8. března 2007 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Díky mírné zimě mohlo pracovat více lidí

Dělník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dělník. | foto: Reprofoto

PRAHA Počet lidí, kteří mohli začít v minulém měsíci pracovat se zvýšil, nezaměstnanost totiž v únoru klesla na 7,7 procenta. Oproti lednu se tak snížila o 0,2 procenta. Pozitivně na zaměstnanost zapůsobila mírná zima a dobrý výkon ekonomiky.

Úřady práce evidovaly ke konci února nejméně uchazečů o zaměstnání za posledních osm let, potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí. "Ještě pozitivnější je, že se téměř na polovinu propadl poměr počtu uchazečů o práci na jedno nově zřizované míst," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Každopádně ale podle něj nemůže ekonomika při svém růstu již
tolik spoléhat na růst produktivity jako před pár lety. Výsledkem je zvýšená potřeba nových pracovních míst. "Míra nezaměstnanosti zřejmě brzy zamíří pod hranici sedmi procent a sehnat kvalitní pracovníky bude čím dál obtížnější i při přílivu pracovní síly ze zahraničí," dodal s tím, že se tak více reálným jeví vyšší růst mezd.

V dalších měsících lze i podle Dufka očekávat další pokles nezaměstnanosti, která by se v červnu mohla dostat pod sedm procent. "Závěr roku přinese její opětovný vzestup, avšak prosincová hodnota bude velmi blízko sedmičky, což můžeme považovat za velmi dobrý výsledek," dodal.

Z hlediska mezinárodního srovnání se ČR podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka drží pod průměrem nezaměstnanosti Evropské unie.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!