Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Diskriminace zájemců o byt? Majitel má právo na nájemce bez psa a dětí

Zrekonstruovaný byt za osm milionů korun na pražském Smíchově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zrekonstruovaný byt za osm milionů korun na pražském Smíchově | foto: Lidové noviny

PRAHA Inzeráty diskriminují zájemce o byty k pronájmu. Takový je výsledek průzkumu, který provedl Český helsinský výbor mezi 500 nabídkami z celé ČR. Dvacet tři z nich bylo přímo či nepřímo diskriminační, podle výboru ale v praxi dochází k diskriminaci mnohem častěji. Psali jste nám své názory na diskriminaci, některé z nich zveřejňujeme.

"Jaká diskriminace? Kdybyste měli byt na pronájem, velmi dobře byste se rozmysleli, komu jej pronajmout, jestli po několika měsících nasekaných dluhů třeba na telefonním účtu bezvýsledně honit zmizevšího amerického studenta, nechat si rozbít dveře vietnamských či ruských nájemníků zásahovou jednotkou, což vám nikdo nezaplatí, nebo bezvýsledně vypovídat ze svého bytu rodinu s dětmi chráněnou nějakým diskriminačním (vůči vám) předpisem," zareagoval na článek serveru Lidovky.cz jeden ze čtenářů, který se podepsal jako Rolf D.

PSALI JSME:

"Jedině majitel si určuje, jakou službu bude poskytovat a komu,"  myslí si i pan Oldřich K.

Koho inzeráty diskriminují?

K nejčastějším důvodům diskriminace zájemců o pronájem bytu patří etnicita či státní příslušnost, někteří majitelé bytů ale odmítají i rodiny s dětmi, domácími mazlíčky či kuřáky, zjistil v průzkumu Český helsinský výbor.

"V daném případě se zde z pohledu práva dostávají do konfliktu dvě ústavně (Listinou základních práv a svobod) garantované zásady, a sice zásada zákazu diskriminace a zásada svobodného výkonu vlastnického práva. Tyto dvě zásady potom v zákonné rovině upravuje zejména Antidiskriminační zákon a Občanský zákoník," řekl serveru Lidovky.cz advokát Ondřej Bultas.

Svobodným výkonem vlastnického práva k bytu je mimo jiné také právo přenechat byt k užívání nájemci na základě nájemní smlouvy, k čemuž patří i právo pronajímatele si dle jeho vlastního uvážení vybrat, s kým uzavře nájemní smlouvu a komu svůj byt přenechá do nájmu.


Co říká o diskriminaci zákon?

Výkon vlastnického práva je regulován zákazem diskriminace zakotveným zejména Listinou základních práv a svobod. Například Článek 24 Listiny stanoví, že příslušnost ke kterékoli národnostní nebo etnické menšině nesmí být nikomu na újmu. Antidiskriminační zákon potom upravuje rovné zacházení a zákaz diskriminace ve věcech přístupu ke zboží a službám, včetně bydlení, pokud jsou nabízeny veřejnosti, nebo při jejich poskytování, kam lze zařadit také zákaz diskriminace zájemců o byt nabízený k nájmu.

"Těmito zákazy diskriminace je tedy výše uvedené právo na svobodný výběr nájemce limitováno, a to tak, že kritéria výběru nesmějí působit diskriminačně (tedy například a priori vylučovat určitou skupinu osob.). Do rozporu se zákazem diskriminace, a tedy do rozporu se zákonem, se tak dostávají například právě nabídky nájmů, které předem vylučují cizince či národnostní menšiny," říká advokát Ondřej Bultas.

Ochrana soukromého majetku a vlastnických práv na prvním místě

Na svobodném výběru nájemníka nevidí nic deskriminačního ani pan Radovan S. "Jedná se o jeho majetek a při výběru se nemusí řídit nějakými obecnými kritérii, jako je tomu například v případě pronájmu či prodeje veřejného majetku, spravovaného státem nebo státními institucemi."

"Když jsem si v Lutychu pronajímal na čtrnáct dnů byt, musel se za mne zaručit rodilý Belgičan a ještě majitelce poslat fotografie mého bytu v České republice, aby mohla posoudit, zda jsem člověk "na úrovni". Stejně postupují majitelé nemovitostí i ve Francii. Sice se nám to může stát podivné, nepříjemné a někomu i diskriminační, ale ochrana soukromého majetku a vlastnická práva jsou podle mne v těchto případech na prvním místě," napsal serveru Lidovky.cz Radovan S.  

Jak se bránit

Je možné se proti diskriminaci nějak bránit? Podle advokáta se mohou dotčení lidé soudně domáhat upuštění od diskriminačního jednání.  "Dle mého názoru, s ohledem na danou konkrétní formu diskriminace bude připadat v úvahu zejména požadavek na upuštění od diskriminace, tedy v praxi například upuštění od formulace inzerátů v diskriminačním znění. Na druhou stranu mám za to, že nelze pronajímatele jakkoliv soudně donutit, aby uzavřel nájemní smlouvu s tou kterou diskriminovanou osobou, neboť by to nepřiměřeně zasahovalo do zásady svobodného výkonu vlastnického práva," říká advokát.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...