9. dubna 2017 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dítě s klíči na krku je minulost? Ztracený svazek se dá ‚prozvonit‘ a lokalizovat

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Zná to každý rodič. Dítě začne chodit do školy a nastává čas, kdy mu musíte svěřit klíče od domu či bytu. Zatímco vaše ratolest se na tuto novou zodpovědnost těší, pro vás to znamená starosti. Jak se s nimi vypořádat?

V prvé řadě naučte dítě správně zamykat i odemykat. Vysvětlete mu, jak zacházet s klíči šetrně, aby se v zámku nezalomily. Natrénujte s ním pravidelné zamykání dveří v situaci, kdy za sebou zavře dveře a vyrazí do školy.

Zdůrazněte, že je vždy důležité zkontrolovat, zda je opravdu zamčeno. Stejně tak naučte dítě dávat klíče do konkrétní kapsy ve školní aktovce či je nosit na krku.

A to je právě ten okamžik, kterého se rodiče obávají nejvíce. Aby dítě klíče někde nezapomnělo nebo neztratilo. Jednak kvůli nutnosti měnit zámek, a především pak z obavy před vykradením.

Zabezpečovací prvky pro domy.

Vyzrát nad zapomětlivostí můžete pomocí moderních technologií. Třeba můžete dítěti na klíče pořídit chytrý elektronický přívěsek (lokalizační čip). Ten je možné spárovat s vaším mobilem. Pak budete moci své ztracené klíče „prozvonit“. Aplikace v telefonu vám navíc ukáže přibližnou polohu, kde se klíče nacházejí.

Ceny se liší podle dosahu. Ty nejzákladnější v ceně od 500 korun mají dosah jen kolem 40 metrů. Pro ty dokonalejší budete muset sáhnout do kapsy hlouběji.

Existuje však i mnohem komfortnější řešení, které vás zcela zbaví nutnosti zamykat a odemykat konvenčním způsobem.

„Takový chytrý zámek svým způsobem myslí za vás. Automaticky zamkne pokaždé, když za sebou zavřete dveře a opustíte obydlí, což samo o sobě přispívá k zabezpečení domácnosti,“ říká Jan Pospíchal z firmy Mul-T-Lock. „A pohodlné je rovněž ovládání přístupu do domu – dveře si otevřete mobilem, dálkovým ovladačem nebo čtečkou otisku prstů.“

Právě odemčení zámku přes čtečku otisku prstů je nejoblíbenější variantou. „Systém umožňuje ve spojení s elektromotorickou vložkou nebo zámkem odemknout dveře bez použití klíče, stačí pouze přiložit prst,“ vysvětluje Ivan Pavlíček z firmy NEXT.

Čtečka ve standardním zápustném provedení se instaluje přímo na křídle dveří. Lze však použít i verzi skrytou v madle. A existuje i chytrý zámek, kdy je čtečka umístěná přímo na něm. Mobilem pak můžete dveře odemknout i na dálku.

Když jsou děti doma samy

Stejně jako ohledně klíčů je děti potřeba poučit i tom, jak by se měly chovat, když jsou doma samy. Především že by neměly otevírat nikomu cizímu. Jenže jak poznat, kdo stojí za dveřmi? Opět vám s tím mohou pomoct moderní technologie.

Stačí do dveří nainstalovat digitální kukátko. Díky zabudované kameře poskytuje širokoúhlý pohled před váš vchod. Na LCD displeji, který máte třeba v kuchyni, pak automaticky zobrazí kohokoliv, kdo se přiblíží.

Dana Jakešová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!