30. července 2008 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dluhová past Čechům nehrozí

Půjčka, peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka, peníze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České domácnosti se sice opět výrazně zadlužily, ale zatím se nemusejí bát. Dluhová past, kdy nastává výrazné omezení schopnosti splácet úvěry, zatím nehrozí. Úspory domácností v bankách stále převyšují objem dluhů.

Celkové půjčky domácností tvoří zhruba dvě třetiny objemu jejich úspor u bank," řekl předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer.

V letech 1997 až 2007 stoupla zadluženost obyvatelstva 14násobně a objem úvěrů na bydlení dokonce 43krát, zatímco výkon české ekonomiky narostl jen dvojnásobně.

Objem půjček poskytnutých Čechům bankami, leasingovými firmami a společnostmi splátkového prodeje činil na konci loňského roku 875,3 miliardy korun.

Za nárůstem zadlužení českých domácností lze spatřovat změnu kdysi tradičně rezervovaného postoje k dluhům, vyšší životní úroveň, příklon ke spotřebě a hlad po vlastnickém bydlení. "Pohled na dluhy se mění. Česká populace byla až do poloviny 90. let velmi konzervativní a měla sklon k úsporám," řekl Fischer.

Rozdíl mezi úsporami a dluhy ale rychle klesá a ochranný polštář se zmenšuje. Ještě v roce 1997 tvořily půjčky obyvatelstvu jen 8,3 procenta jejich bankovních úspor. Riziko dluhové pasti, se kterou se potýkají například v Pobaltí, nicméně podle Fischera tuzemské ekonomice nehrozí. Česká ekonomika je odolnější," ujistil.

České domácnosti také zatím mají příznivou strukturu dluhů a jejich převážnou část, takřka tři čtvrtiny, kryjí byty, domy a nemovitosti. Závazky domácností jsou tak kryty hmotným majetkem a lidé je neprojídají. Hodnota domů a bytů pořízených českými domácnostmi činila na konci loňska téměř 2,4 bilionu korun.

Řadu českých domácností by ale potíže se splácením úvěrů a půjček mohly potkat, například v případě dalšího růstu úrokových sazeb nebo při zpomalení tempa zvyšování mezd. "Vývoj úrokových sazeb je pro české domácnosti velkým rizikem," uvedla analytička ČSÚ Drahomíra Dubská.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!