Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dluhová past Čechům nehrozí

Půjčka, peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka, peníze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České domácnosti se sice opět výrazně zadlužily, ale zatím se nemusejí bát. Dluhová past, kdy nastává výrazné omezení schopnosti splácet úvěry, zatím nehrozí. Úspory domácností v bankách stále převyšují objem dluhů.

Celkové půjčky domácností tvoří zhruba dvě třetiny objemu jejich úspor u bank," řekl předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer.

V letech 1997 až 2007 stoupla zadluženost obyvatelstva 14násobně a objem úvěrů na bydlení dokonce 43krát, zatímco výkon české ekonomiky narostl jen dvojnásobně.

Objem půjček poskytnutých Čechům bankami, leasingovými firmami a společnostmi splátkového prodeje činil na konci loňského roku 875,3 miliardy korun.

Za nárůstem zadlužení českých domácností lze spatřovat změnu kdysi tradičně rezervovaného postoje k dluhům, vyšší životní úroveň, příklon ke spotřebě a hlad po vlastnickém bydlení. "Pohled na dluhy se mění. Česká populace byla až do poloviny 90. let velmi konzervativní a měla sklon k úsporám," řekl Fischer.

Rozdíl mezi úsporami a dluhy ale rychle klesá a ochranný polštář se zmenšuje. Ještě v roce 1997 tvořily půjčky obyvatelstvu jen 8,3 procenta jejich bankovních úspor. Riziko dluhové pasti, se kterou se potýkají například v Pobaltí, nicméně podle Fischera tuzemské ekonomice nehrozí. Česká ekonomika je odolnější," ujistil.

České domácnosti také zatím mají příznivou strukturu dluhů a jejich převážnou část, takřka tři čtvrtiny, kryjí byty, domy a nemovitosti. Závazky domácností jsou tak kryty hmotným majetkem a lidé je neprojídají. Hodnota domů a bytů pořízených českými domácnostmi činila na konci loňska téměř 2,4 bilionu korun.

Řadu českých domácností by ale potíže se splácením úvěrů a půjček mohly potkat, například v případě dalšího růstu úrokových sazeb nebo při zpomalení tempa zvyšování mezd. "Vývoj úrokových sazeb je pro české domácnosti velkým rizikem," uvedla analytička ČSÚ Drahomíra Dubská.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....