Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dluhy na pojistném rostou

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Neochota českých firem platit povinné pojištění za své zaměstnance stále trvá. Jenom za loňský rok poskočily dluhy na sociálním pojištění o 108,5 milionu korun. Celkově se tak dlužná částka vyšplhala na 54,7 miliardy korun.

To je přitom o 2,5 miliardy korun víc, než činily tyto dluhy například v roce 2000. Uvádí to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která výběr povinného sociálního pojistného zajišťuje.

Analytici se v důvodech neplacení pojistného ze strany firem jednoznačně shodují. "Zatížení v tomto ohledu je pro firmy neúnosné, kdyby se povinné odvody snížily, ty dluhy by rozhodně nebyly tak vysoké," míní hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. S tím souhlasí i ekonom ČSOB Petr Dufek. "Odvody jsou u nás jedny z nejvyšších v Evropě," poznamenal Dufek. Zároveň ovšem uvádí ještě další možné příčiny narůstajících dluhům pojistného.

"Existují firmy, které si prostředky určené na odvody zdravotního a sociálního ponechají jako určitou formu půjčky," míní Dufek s tím, že se pro firmy může mnohdy jednat o velmi rychlý zdroj peněz.

Nezaplacení pojistného přitom může vyjít firmu draho. "Penále činí 0,1 procenta z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá," vysvětlila mluvčí ČSSZ Štěpánka Mikešová. Pohledávky na pojistném vymáhá ČSSZ správním cestou, tedy například srážkou dluhu z bankovního účtu. "Řešení soudní cestou přichází na řadu, až když je vymáhání správní cestou neúspěšné," uvedla Mikešová.

Podle Dufka by se ale mělo vymáhání těchto pohledávek uplatňovat rovnou přes soud. "Ten by vydal platební rozkaz, prostřednictvím kterého by exekutor ihned vymohl dlužnou částku," míní Dufek s tím, že by to bylo mnohem rychlejší a také efektivnější.

Z více než 108 milionů korun, které musí české firmy jenom za loňský rok na pojistném doplatit, tvoří přes 80 milionů korun dlužné pojistné a zbývajících necelých 30 milionů korun je vypočtené penále.

Celkem eviduje Česká správa sociálního zabezpečení téměř 260 tisíc firem, které jsou za své zaměstnance povinné odvádět sociální a také zdravotní pojistné. "Během loňského roku jsme zkontrolovali víc než 61 procent všech organizací," sdělila Mikešová. Dluhy ke konci loňského roku eviduje Česká správa sociálního zabezpečení u 107,7 tisíce tuzemských firem.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!