Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Dluhy po Vánocích musíte řešit ihned. 13 rad, jak se nedostat do průšvihu

Osobní bankrot - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osobní bankrot - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Řada lidí si na vánoční dárky půjčuje. I dobrý úmysl, kterým je potěšení blízkých, se však může člověku vymstít, když přecení své možnosti splácet. Co tedy dělat, když se člověk dostane kvůli dluhům do potíží?

Podle neziskové Poradny při finanční tísni je hlavní neotálet s řešením a s věřitelem komunikovat.

1. Jednejte rychle, nejlépe ještě před termínem splátky, u které si nejste jisti, jestli ji lze uhradit.

2. Pokuste se najít zdroje, které by mohly pomoci překlenout obtížné období. Uvažujte o zpeněžení majetku, zvýšení příjmů formou brigády, stěhování, změně životních návyků s cílem ušetřit.

3. Jestliže se pokusíte o konsolidaci (přeúvěrování), dejte si vždy pozor na nové úvěrové podmínky, zejména v případě nesplácení. Mějte na paměti, že splácení stávajících závazků novými dluhy je velice rizikové.

4. Kontaktujte nezávislou bezplatnou poradnu. Jestliže je řešením vaší situace oddlužení (osobní bankrot či insolvenční návrh) podle insolvenčního zákona, neutrácejte vaše omezené prostředky za komerční zpracovatele návrhu na oddlužení.

5. Proveďte rozbor stávající i předpokládané situace vašich osobních financí, všech známých příjmů i výdajů. Přehodnoťte nezbytnost zamýšlených větších investic, jako je například koupě nového televizoru či automobilu.

Dluhy

6. O vzniklé finanční tísni a jejích důvodech ihned informujte ty, kterým dlužíte – nejlépe písemně, a to formou doporučeného dopisu. Pokud je to možné, existenci či důvody vzniku finanční tísně se pokuste věřiteli doložit (například kopií dokladu o ukončení pracovního poměru, kopií zprávy o vašem zdravotním stavu, kopií rozhodnutí soudu o zrušení manželství a vypořádání společného jmění manželů) a informujte jej o každé změně vaší doručovací adresy. Vyzvedávejte si poštu!

7. Pokuste se s věřitelem dohodnout na možnostech řešení vaší situace (například formou přechodného splátkového kalendáře, jenž vám pomůže překlenout nepříznivé období finanční tísně, formou prodeje části majetku apod.). Věřitele informujte o zdrojích a výši očekávaných příjmů v nejbližším období, v jaké výši budete moci nadále svůj finanční závazek splácet, jak dlouho předpokládáte, že vaše finanční tíseň potrvá a jakými způsoby se vynasnažíte finanční tíseň odvrátit.

8. Pokud bude váš věřitel svolný s novým splátkovým kalendářem, požádejte jej o písemné potvrzení souhlasu.

9. Inkasní (vymahačská) společnost jedná jménem věřitele a působí jako poslední varování a pobídka k řešení dluhu před soudním nebo rozhodčím řízením a následnou exekucí. Kontaktujte nezávislou neziskovou poradnu.

10. Jestliže je již prováděna exekuce a máte možnost do přibližně jednoho roku exekuci uhradit splátkami, požádejte o ně exekutora.

11. Jestliže máte oprávněné pochybnosti o zákonném postupu exekutora, napište stížnost okresnímu soudu, který jej pověřil vedením exekuce, případně Exekutorské komoře České republiky či ministerstvu spravedlnosti.

12. Uvedená doporučení můžete použít i v situaci, kdy je případ projednáván u soudu. Aktivní a zodpovědný přístup může vést k uzavření soudního smíru, jenž umožní dluh opět splácet pravidelnými měsíčními splátkami.

13. Nezbytnost zastoupení advokátem vždy důkladně zvažte. Služby advokáta nejsou poskytovány zdarma, advokát je oprávněn si účtovat odměnu. Nelze přitom spoléhat na to, že právní zástupce docílí zproštění povinnosti zaplatit dluh, nebo alespoň nízkých splátek. Částku určenou na úhradu vašeho i věřitelova právního zastoupení před soudem je lepší použít na částečnou (mnohdy i výraznou) úhradu svého dluhu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...