Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dluhy podnikatelů za pojištění rekordně vzrostly

PRAHA Dluhy tuzemských podnikatelů u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nabírají obřích rozměrů. Za loňský jde o historicky nejvyšší sumu - zhruba 7,5 miliardy korun.

„Jde o nezaplacené zdravotní a sociální pojištění osob samostatně výdělečně činných včetně penále a pokut,“ uvedla mluvčí ČSSZ Štěpánka Mikešová.

Od roku 2004 tak živnostníkům narostly dluhy na pojistném o téměř 1,3 miliardy korun.

Podle ekonoma společnosti Patria Finance Davida Marka je raketový nárůst zmiňovaného dluhu důsledkem zavedení minimální daňové povinnosti pro osoby, které jsou samostatně výdělečně činné (OSVČ). „Je vidět, jak radikálně to zhoršilo platební morálku živnostníků,“ míní Marek.

Povinnost zaplatit daň, i když podnikatel nevydělává, totiž začala platit od roku 2004. Tehdy byla její výše pro bezdětného poplatníka 9435 korun. Loni už to bylo 10380.

Jak se vyvíjelo zadlužení
podnikatelů a živnostníků (mil. Kč)

2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997

7513,5
6229,4
5312,3
4880,3
4280,5
3671,9
3061,7
2497,3
2186,5

Podle Bedřicha Dandy ze Sdružení podnikatelů ČR je tato daň „naprostým nesmyslem“. „Jde o nehoráznou penalizaci těch, kteří se rozhodli podnikat,“ rozčiluje se Danda s tím, že by se tato povinnost měla okamžitě zrušit.

Ministerstvo financí (MF) na dotazy, zda se v oblasti minimální daňové povinnosti chystají nějaké změny, nereagovalo. Tiskové oddělení Sobotkova resortu pouze odkázalo na internetové stránky MF.

Minimální daň už dlouho kritizuje také opozice. „Jde o jedno ze schzofrenních opatření, které zavedla sociálně demokratická vláda. je to nesmysl a stěžuje se tím život podnikatelům,“ vzkázal Ivan Langer z ODS. Rostoucí zadlužení u ČSSZ to podle něj dokazuje.

Neplatiči riskují
Neplacení pojistného sebou přitom nese nemalá rizika. „Úroky z dlužné částky činí až 36 procent ročně. Navíc člověk, který nezaplatí pojistné, nedostane v době nemoci dávky nemocenské,“ vyjmenovává možné důsledky nezaplacení pojistného mluvčí resortu práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Například ale analytičku společnosti Next Finance Markétu Šichtařovou neustále „bobtnající“ dluhy živnostníků nepřekvapují. „Jde o trend rostoucího zadlužení soukromých osob vůbec, nejen podnikatelů,“ poznamenala Šichtařová. Podle ní totiž neplacení pojistného může být pro mnohé určitou formou rychlé půjčky. „I když ta penalizace třeba ve výši obrovských úroků je velká, lidé se tohoto rizika nebojí, pro ně jde o rychlý zdroj peněz,“ konstatuje Šichtařová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...