24. srpna 2011 20:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dluhy se od září prodraží. Dlužníkům i věřitelům

Kreditní karty jsou častou příčinou dluhové pasti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreditní karty jsou častou příčinou dluhové pasti | foto: Shutterstock

PRAHA  Od září se zvyšují soudní poplatky. Ve sporech o dluhy zaplatí víc nejen dlužníci, ale i věřitelé. "Věřitelům se prodraží podání žaloby a více budou muset platit i dlužníci při úhradách svých závazků," uvedla Jana Tatýrková ze společnosti M. B. A. Finance, která se zabývá vymáháním dluhů.

Místo 300 korun, což je nyní minimum pro podání žaloby na zaplacení dluhu, se bude od září platit 800 korun.

A pokud se po podání žaloby dlužník s věřitelem dohodne bez soudního projednávání, bude stažení žaloby stát 20 procent poplatku, nejméně však tisíc korun. Dosud se celý poplatek při stažení žaloby vracel. Věřitelé pak tuto částku automaticky připočtou na vrub dlužníka.

ČTĚTE TAKÉ:


"V oblasti inkasa pohledávek se jedná o další náklad, který bude dopadat na dlužníky. Dnes někteří advokáti odpouštějí soudní poplatek a stahují žalobu, zaplatí-li dlužník svůj závazek bezprostředně po podání žaloby. S novými pravidly zákona o soudních poplatcích vůle a ochota advokátů slevit ze svých nároků logicky opadne," upřesnil dopad na dlužníky Kamil Kavka, jednatel firmy M. B. A. Finance.

Zadlužení domácností u bank a finančních institucí ke konci června dosáhlo 1080,79 miliardy korun. Meziročně dluhy vzrostly o 6,8 procenta, to je o 69 miliard korun. Na každého obyvatele České republiky tak připadl dluh ve výši 102 583 korun.

Podle analýzy inkasních společností mají problémy se splácením svých závazků čtyři procenta dlužníků, což představuje rizikové úvěry za zhruba 40 miliard korun. Nejčastěji se lidé opožďují s placením dluhů lichvářským firmám. Dluhy domácností jsou však stále nižší než úspory, ty v pololetí dosáhly sumy 1,5 bilionu korun.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz