Úterý 26. května 2020svátek má Filip 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dluhy se od září prodraží. Dlužníkům i věřitelům

Kreditní karty jsou častou příčinou dluhové pasti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreditní karty jsou častou příčinou dluhové pasti | foto: Shutterstock

PRAHA  Od září se zvyšují soudní poplatky. Ve sporech o dluhy zaplatí víc nejen dlužníci, ale i věřitelé. "Věřitelům se prodraží podání žaloby a více budou muset platit i dlužníci při úhradách svých závazků," uvedla Jana Tatýrková ze společnosti M. B. A. Finance, která se zabývá vymáháním dluhů.

Místo 300 korun, což je nyní minimum pro podání žaloby na zaplacení dluhu, se bude od září platit 800 korun.

A pokud se po podání žaloby dlužník s věřitelem dohodne bez soudního projednávání, bude stažení žaloby stát 20 procent poplatku, nejméně však tisíc korun. Dosud se celý poplatek při stažení žaloby vracel. Věřitelé pak tuto částku automaticky připočtou na vrub dlužníka.

ČTĚTE TAKÉ:


"V oblasti inkasa pohledávek se jedná o další náklad, který bude dopadat na dlužníky. Dnes někteří advokáti odpouštějí soudní poplatek a stahují žalobu, zaplatí-li dlužník svůj závazek bezprostředně po podání žaloby. S novými pravidly zákona o soudních poplatcích vůle a ochota advokátů slevit ze svých nároků logicky opadne," upřesnil dopad na dlužníky Kamil Kavka, jednatel firmy M. B. A. Finance.

Zadlužení domácností u bank a finančních institucí ke konci června dosáhlo 1080,79 miliardy korun. Meziročně dluhy vzrostly o 6,8 procenta, to je o 69 miliard korun. Na každého obyvatele České republiky tak připadl dluh ve výši 102 583 korun.

Podle analýzy inkasních společností mají problémy se splácením svých závazků čtyři procenta dlužníků, což představuje rizikové úvěry za zhruba 40 miliard korun. Nejčastěji se lidé opožďují s placením dluhů lichvářským firmám. Dluhy domácností jsou však stále nižší než úspory, ty v pololetí dosáhly sumy 1,5 bilionu korun.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!