Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dlužníci už přišli o miliony

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Státní pokladna při výplatách státní podpory stavebního spoření za loňský rok rekordně ušetřila. Stavební spořitelny totiž hlásí, že roste počet klientů, kterým odebraly státní podporu, neboť jejich spořicí účet navštívil exekutor.

„V roce 2006 jsme kvůli exekucím účtu stavebního spoření vrátili státní podporu v celkové výši 4,8 milionů korun. To je 34procentní meziroční nárůst,“ řekla Zdenka Blechová za Stavební spořitelnu České spořitelny. Podobnou zkušenost má i Modrá pyramida stavební spořitelna. Vrácená částka na státní podpoře se loni zvýšila o téměř čtvrtinu na tři a půl milionu korun.

 Důvody, proč byla státní podpora odebraná, jsou jednoznačné, konstatoval Lubomír Novotný z Českomoravské stavební spořitelny, jež registruje meziroční nárůst exekucí na spořicí účty o pětadvacet procent. „Klient nesmí po celou dobu spoření manipulovat s naspořenou částkou. Když do ní zasáhne exekutor, je to porušení smlouvy o stavebním spoření, a klient ztrácí nárok na celou státní podporu,“ vysvětlil Novotný. Dluh se tak ve finále prodraží. Kromě dlužné částky totiž automaticky přijde o celou do té doby přidělenou státní podporu.

 Nejzáludnější jsou přitom dluhy vůči finančnímu úřadu či České správě sociálního zabezpečení. Ty totiž mohou zasáhnout do účtu, aniž by potřebovaly rozhodnutí soudu.  Stavební spořitelny tvrdí, že exekutoři navštěvují účty jejich klienty častěji i proto, že je to pro ně jednodušší. Spořitelen je totiž pouze šest, zatímco bank nesrovnatelně více, takže je snazší namísto bank nejprve obeslat šest spořitelen. Pavel Kočiš z Komory exekutorů ČR s tím ale nesouhlasí.

 „Exekutor se snaží být k dlužníkům co nejšetrnější a není pravda, že by si cíleně vybíral účet stavebního spoření,“ zdůraznil.

Z vyjádření tuzemských stavebních spořitelen vyplývá, že nejčastěji jde o exekuce, které jsou vydány za nezaplacení daní, pokut a různých poplatků.  Není tak žádnou výjimkou, že klient spořitelny přijde kvůli pokutě za špatné parkování o celou podporu na stavebním spoření za několik let.

 „Snažíme se klienty upozorňovat, co jim hrozí,“ řekla Helena Dušková ze stavební spořitelny Wüstenrot.  „Loni byla stavební spořitelna Wüstenrot povinna vrátit ministerstvu financí státní podporu v částce 1,8 milionu korun. V roce 2005 se jednalo o 1,3 milionu,“ dodala Dušková.

 Státní podpora se v současné době pohybuje maximálně na úrovni tří tisíc korun za rok. Do roku 2003 ovšem stát přispíval čtyřmi tisíci ročně. Kvůli exekutorovi tak může dlužník přijít až o dvacet tisíc korun.  Ze zákona vyplývá, že exekuční příkaz může být vydán na jakýkoli majetek dlužníka, to znamená na nemovité i movité věci, na účet v bance či spořitelně, ale rovněž i na plat.

 Konečná částka, kterou dlužník kvůli úhradě dlužné pohledávky zaplatí, se ovšem může zvýšit i o další náklady. Dlužník totiž hradí například i odměnu exekutora, která činí minimálně tři tisíce korun.  U vyšších částek je odměna určena procenty z vymáhané pohledávky. Dlužník ale platí i veškeré provozní výdaje exekutora, tedy například cestovné.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje
Testování s Nutrilonem: Vyzkoušejte 5 druhů obilno-mléčných kaší, které si vaše děťátko zamiluje

Kaše Nutrilon Pronutra® jsou unikátní svým obsahem směsi prebiotik GOS/FOS. Díky kvalitním obilovinám jsou navíc přirozeným zdrojem energie,...