21. června 2007 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do airbusu s mobilem

Airbus 320.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus 320. | foto: AFP

PAŘÍŽ Zákaz používání mobilních telefonů na palubách letadel bude možná brzy minulostí. Výrobce letadel Airbus získal od Evropského úřadu pro bezpečnost letectví povolení pro svůj systém, který umožní používání mobilních telefonů na palubách letadel.

Systém On Air už testuje několik evropských aerolinií. Umožní cestujícím přijímat a posílat e-maily a textové zprávy a také telefonovat během letu.

Po udělení certifikace způsobilosti k letu bude nová služba nejprve k dispozici v menších letadlech Airbusu s jednou uličkou, určených pro krátké lety po Evropě. Později by se měla dále rozšířit.

Airbus oznamuje další objednávky Airbus má ale i další důvod k radosti - na aerosalonu na pařížském předměstí Le Bourget představil včera evropský gigant další objednávky na nová letadla. Mezi aerolinkami, které projevily zájem, je například ruský Aeroflot, který koupí dvaadvacet letounů typu A350. Indický Kingfisher jich objednal patnáct a leasingová firma CIT Aerospace 32 letadel, z toho sedm A350 a 25 menších A320.

Šéf Airbusu Louis Gallois prohlásil, že skupina se konečně dostala ze své roční krize. Smršť objednávek pomohla firmě udržet krok s jejím největším rivalem, americkým Boeingem.
Ten ale evropského výrobce letadel opět předstihl. Leasingová společnost ILFC totiž oznámila, že koupí od Boeingu stroje v ceně přibližně 8,8 miliardy dolarů.


Další podrobnosti o telefonování v letadlech
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz