20. května 2009 13:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do Česka mířily tuny nebezpečných mandlí

Oříšky,buráky a mandle (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oříšky,buráky a mandle (ilustrační foto). | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky zadržela na hranicích dodávku madlí z USA. Laboratorní analýzy u nich odhalily pětinásobné překročení limutu na obsah zdraví škodlivých aflatoxinů.

Dodávka o celkové hmotnosti 9,5 tuny obsahovala 420 kartonů přírodních mandlí bez skořápky. "Dovozce ji nyní může vrátit svému dodavateli nebo ji musí zničit," řekla mluvčí SZPI Martina Šmídtová. Informace o dodávce byly zároveň odeslány na vědomí ostatním členským zemím EU prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).

Dovoz suchých skořápkových plodů z vybraných zemí, například právě mandlí z USA, arašídů z Číny nebo pistácií z Iránu, podléhá zvláštnímu režimu. Letos v únoru například SZPI odhalila dodávku 20 tun závadných arašídů z Číny, která rovněž obsahovala nadlimitní množství aflatoxinů.

Lidovky.cz

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)