8. ledna 2007 18:27, aktualizováno  21:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do Česka přestane proudit ropa

Bělorus obsluhuje ropovod. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bělorus obsluhuje ropovod. | foto: AFP

PRAHA Doprava ropy do Česka bude pravděpodobně přerušena. Jaroslav Pantůček ze společnosti Mero, která na našem území provozuje ropovody, tvrdí, že nebude narušena energetická bezpečnost. Země má zásoby na devadesát dnů.

Přestože na Slovensko přestala krátce před osmou hodinou večer proudit ropa z jižní větve ruského ropovodu Družba, do Česka tímto ropovodem nadále proudí zásoby, která jsou uloženy v zásobnících na Slovensku. Prohlásil to mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

"Ve 20:15 byly uzavřeny hraniční armatury na ukrajinsko-slovenské hranic, čímž byla přerušena dodávka ropy. Ropovodem Družba však ze Slovenska do České republiky nadále proudí ropa, která je uložena v zásobnících na Slovensku. Jde o zásobu ve výši 52 až 55 tisíc tun, která postačuje k pokrytí čtyř dnů spotřeby surové ropy. Další zásoby mají tuzemské rafinerie a Správa státních hmotných rezerv," sdělil.

Podle ministra průmyslu Martina Římana je republika na tuto situaci připravena a umí ji vyřešit. Podle něho nynější výpadky ropy pro české hospodářství neznamenají zatím velký problém, protože zásoby ropy v ČR stačí na 3,5 měsíce, během kterých se problémy podaří zcela jistě vyřešit.

Podle informací ministerstva průmyslu a obchodu i společnosti Mero má nyní Česko zásobu na 102 dny. V souladu s uzavřenou smlouvou o ochraňování ropy se Správou státních hmotných rezerv České republiky skladuje Mero zhruba 890.000 tun ropy.

Více než polovina dovážené ropy proudí do České republiky právě z Ruska. Druhou cestou je ropovod Ingolstadt.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.