4. ledna 2016 7:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Loni ještě do Česka vyšší mzdy nepřišly. O kolik si přilepšíte letos?

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA I když loni české hospodářství rekordně rostlo, téměř o pět procent, lidé to v peněženkách příliš nepocítili. Zato letos se zaměstnanci mohou těšit na viditelné platové přilepšení. Mzdy se zvýší zhruba o čtyři až pět procent, v průměru tedy o víc než tisícikorunu. Záleží na profesi, regionu nebo velikosti firmy.

Důvod? V roce 2015 mzdy ještě neodpovídaly velké poptávce po kvalifikovaných pracovnících. Zároveň se projeví dobrý loňský výsledek mnoha firem.

A zapůsobí také hrozba, že společnosti nebudou schopné čelit konkurenci a zajistit rostoucí počet zakázek. Letos proto platy porostou více než ekonomika. Česká národní banka odhaduje totiž menší růst HDP – o necelá tři procenta.

Vítězové? Noví zaměstnanci

Přilepší si zejména nově nabíraní pracovníci, kupříkladu lidé v pohostinství, strojaři, řidiči či učitelé. Jejich nástupní platy vzrostou podle odborníků na pracovní trh o 5 až 15 procent. „Lidé se žádanou kvalifikací budou i nadále poměrně těžko dostupní,

což se odrazí také v plošnější změně přístupu firem. Po letošních zkušenostech s nedostatkem nových posil při rychle rostoucích zakázkách většina firem nebude chtít riskovat, že ve mzdách zaostanou za konkurencí,“ komentuje situaci Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti EMC, která provozuje například portály Jobs.cz a Práce.cz.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.