12. října 2009 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do Česka se dostaly jogurty, které obsahují kousky kovu

Jogurt (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jogurt (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do Česka byla dovezena zásilka jogurtů Zott, které mohou obsahovat malé kousky kovu. Veterinární správa varovala, že se mohly dostat na pulty.

Mluvčí Správy Josef Duben připustil, že ještě před stažením výrobku z trhu se tyto jogurty mohly dostat až k tuzemským zákazníkům.

Pro spotřebitele nebezpečným výrobkem může být 150gramové balení německého jogurtu Zott Sanne jahoda s dobou trvanlivosti do 20. října 2009, šarže číslo 59197. Malé kousky kovu se do jogurtu pravděpodobně dostaly z ovocné složky. SVS byla na možnou přítomnost kontaminovaného mléčného výrobku na českém trhu upozorněna prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.

"Prodejce by měl výrobek vyměnit či za něj zákazníkovi vrátit peníze. Určitě by bylo dobré mít při výměně doklad o zakoupení," uvedl Duben.  "Přestože jde údajně o riziko ´možné´, není dobré jej podcenit," dodal.

Členské státy EU se prostřednictvím systému RASFF vzájemně varují před nebezpečnými potravinami a krmivy, případně před potravinami nevhodnými k lidské spotřebě. Každý případ je předán příslušnému dozorovému orgánu dotčeného státu, který je povinen jej prošetřit.

ČTK