Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do Česka se vrací inflace. Dražší jsou dovolené, jídlo i alkohol

Jak úročit své úspory? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak úročit své úspory? | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny zboží a služeb rostly v červenci nejvíc od začátku roku. Lidé zaplatili víc peněz za jídlo, alkohol nebo cigarety. Nejvýrazněji ale vystoupaly ceny dovolených. Inflace činila v červenci 0,5 procenta, což je ale pořád hluboce pod hodnotou, kterou chce dosáhnout ČNB.

Za jogurty zaplatili Češi v červenci o 14 procent víc než loni. Jde o nejvyšší zdražení mezi potravinami. Zdražení se dotklo ale téměř všech oblastí. V průměru ceny zboží i služeb vyrostly ve srovnání s loňskem o půl procenta.

Česko se vrátilo k inflaci. Třeba v červnu měl tento ukazatel ještě nulovou hodnotu.

Cestu ke zdražení se rozhodli uměle podpořit zástupci České národní banky loni v listopadu, když začali měnovými intervencemi oslabovat korunu. Jejich cílem je dvouprocentní inflace.

ČTĚTE TAKÉ:


K jeho splnění ale mají české ceny ještě daleko. Zdražení však v českých obchodech vidět bylo. Ve srovnání s loňským červencem bylo dražší třeba vepřové maso (o 4,8 procenta) nebo vejce (o 10,5 procenta).

Připlatit si museli také kuřáci, za tabákové výrobky zaplatili o 4 procenta víc. Stejně tak i lidé, kteří si koupili pivo, víno nebo tvrdý alkohol – ceny alkoholu meziročně vystoupaly o 2,5 procenta.

„Přes výrazné oživení růstu ekonomiky a pozitivní vývoj na trhu práce zůstává inflace velmi nízká. Nicméně červencem počínaje by se měla začít vzdalovat nule a zvolna stoupat. Červencová hodnota dokonce mírně překonala odhad ČNB,“ komentuje červencovou inflaci ekonom David Marek ze společnosti Deloitte.

Připomíná také, že nejvýrazněji zdražily ceny dovolených a s nimi spojené služby. Nabídky cestovních kanceláří tak byly – ve srovnání s letošním červnem – vyšší bezmála o třináct procent.

Podrobné informace o červencové inflaci najdete ve zprávě Českého statistického úřadu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...