19. června 2007 8:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do ČR míří šetrné obchody

PRAHA Majitelé hypermarketů a supermarketů se rozhodli spojit úsporu nákladů a ekologické chování. V příštích letech plánují snížit náklady na elektřinu a pohonné hmoty o desítky procent. Chtějí více využívat technologie šetrné k životnímu prostředí.

Minulý týden otevřel nízkoenergetickou prodejnu obchodní řetězec Tesco v Žatci. „Díky několika desítkám speciálních technických opatření to bude znamenat minimálně třicetiprocentní úsporu energie oproti běžným obchodům,“ uvedla mluvčí společnosti Tesco Jana Matoušková s tím, že jde o plnění celosvětového závazku společnosti snížit do roku 2020 spotřebu elektrické energie o padesát procent. Pozadu ovšem nezůstanou ani další obchody. Úspornou koncepcí se může pochlubit také společnost Ahold provozující v České republice obchody Albert a Hypernova. Ty se ale nesoustřeďují jen na nové prodejny, ale upravují i ty stávající.

 „Jde třeba o postupnou výměnu osvětlení a chladicích boxů v našich prodejnách za energeticky šetrnější zařízení,“ sdělil ředitel komunikace firmy Ahold Libor Kytýr. Podle něj jde o nedílnou součást politiky udržitelného rozvoje podnikání. Podobně je na tom i společnost Globus. „Je to trend, který nyní budou všichni následovat,“ konstatoval ředitel marketingu obchodů Globus Boris Malý.

Další podrobnosti o plánovaném
snižování nákladů obchodních řetězců
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz