17. července 2008 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do ČR vtrhly ruské pumpy

Balón s logem petrochemického gigantu Lukoil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balón s logem petrochemického gigantu Lukoil | foto: Reprofoto

PRAHA Řidiči na českých dálnicích mohou kupovat benzin u prvních ruských čerpacích stanic v Česku. Jedna z největších ropných společností na světě Lukoil totiž pod svojí značkou otevřela první tři pumpy v Praze a v Kolíně.

Lukoil loni odkoupil čtyřicet čtyři pumpy značky Jet od společnosti ConocoPhilips Czech Republic a do konce září chce všechny tyto pumpy přejmenovat.

 „Trh pohonných hmot v České republice je velmi rozvinutý a má potenciál dále růst,“ vysvětlila důvody vstupu ruského gigantu na český trh provozní ředitelka společnosti Lukoil pro Českou a Slovenskou republiku Jana Gáliková.

 Řidiči tankující u nových čerpaček Lukoil si ale budou muset sáhnout hlouběji do

Vstup Lukoilu na český trh

Nazim Sulejmanov, generální ředitel společnosti Lukoil Czech Republic pro střední a východní Evropu a Belgii, v Praze hovořil o vstupu na náš trh a představil strategii změny názvu čerpacích stanic JET na Lukoil. Loňským převzetím společnosti ConocoPhilips získal Lukoil 44 pump, první tři byly otevřeny v Praze-Běchovicích a na Bohdalci a také v Kolíně.

kapsy. „Lukoil bude chtít vydělávat. Přitom předchozí majitel pump Conoco šel cestou co nejlevnějších cen bez dalších služeb pro zákazníky. To bude chtít Lukoil změnit,“ konstatoval šéf Společenství provozovatelů čerpacích stanic Ivan Indráček.

 V České republice v současné době funguje 3160 veřejných čerpacích stanic. Z tohoto pohledu je tak podíl Lukoilu pouze 1,7 procenta. Zástupci společnosti uvedli, že by v budoucnu rádi dosáhli zhruba desetiprocentního podílu na trhu.

 V poslední době se spekuluje o tom, že svůj šestnáctiprocentní podíl by chtěla prodat britská rafinerie Shell, která ovládá 177 pump. A jedním ze zájemců o odkup by mohl být právě Lukoil.

 „Jsme připraveni budovat nové čerpací stanice, nebo koupit některou stávající síť. V současné době ale oficiálně se Shellem žádná jednání neprobíhají,“ uvedl Nazim Sulejmanov, generální ředitel Lukoilu pro střední a východní Evropu a Belgii.

 Podobně se mluví o zájmu Lukoilu o celkem sto čtyřicet čerpacích stanic Pap Oil nebo 69 stanic Robin Oil. „Aby se Lukoil dostal do první ligy na českém trhu, musí si vybudovat širokou síť pump. V tomto případě je zájem Lukoilu o nákup těchto stanic rozumný a značně reálný,“ dodal Indráček.

 Přestože Lukoil ovládá ropná naleziště, do Česka ropu dopravovat nebude. „Transport ropy je drahá záležitost. Náklady by se nám nevyplatily,“ řekl Jiří Gembčík, manažer zásobování, logistiky a velkoobchodu pro region střední a východní Evropy společnosti Lukoil. Možností by tak bylo získat podíl v některé z domácích rafinerií, což Lukoil nevyloučil.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.