Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do ČR vtrhly ruské pumpy

Balón s logem petrochemického gigantu Lukoil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balón s logem petrochemického gigantu Lukoil | foto: Reprofoto

PRAHA Řidiči na českých dálnicích mohou kupovat benzin u prvních ruských čerpacích stanic v Česku. Jedna z největších ropných společností na světě Lukoil totiž pod svojí značkou otevřela první tři pumpy v Praze a v Kolíně.

Lukoil loni odkoupil čtyřicet čtyři pumpy značky Jet od společnosti ConocoPhilips Czech Republic a do konce září chce všechny tyto pumpy přejmenovat.

 „Trh pohonných hmot v České republice je velmi rozvinutý a má potenciál dále růst,“ vysvětlila důvody vstupu ruského gigantu na český trh provozní ředitelka společnosti Lukoil pro Českou a Slovenskou republiku Jana Gáliková.

 Řidiči tankující u nových čerpaček Lukoil si ale budou muset sáhnout hlouběji do

Vstup Lukoilu na český trh

Nazim Sulejmanov, generální ředitel společnosti Lukoil Czech Republic pro střední a východní Evropu a Belgii, v Praze hovořil o vstupu na náš trh a představil strategii změny názvu čerpacích stanic JET na Lukoil. Loňským převzetím společnosti ConocoPhilips získal Lukoil 44 pump, první tři byly otevřeny v Praze-Běchovicích a na Bohdalci a také v Kolíně.

kapsy. „Lukoil bude chtít vydělávat. Přitom předchozí majitel pump Conoco šel cestou co nejlevnějších cen bez dalších služeb pro zákazníky. To bude chtít Lukoil změnit,“ konstatoval šéf Společenství provozovatelů čerpacích stanic Ivan Indráček.

 V České republice v současné době funguje 3160 veřejných čerpacích stanic. Z tohoto pohledu je tak podíl Lukoilu pouze 1,7 procenta. Zástupci společnosti uvedli, že by v budoucnu rádi dosáhli zhruba desetiprocentního podílu na trhu.

 V poslední době se spekuluje o tom, že svůj šestnáctiprocentní podíl by chtěla prodat britská rafinerie Shell, která ovládá 177 pump. A jedním ze zájemců o odkup by mohl být právě Lukoil.

 „Jsme připraveni budovat nové čerpací stanice, nebo koupit některou stávající síť. V současné době ale oficiálně se Shellem žádná jednání neprobíhají,“ uvedl Nazim Sulejmanov, generální ředitel Lukoilu pro střední a východní Evropu a Belgii.

 Podobně se mluví o zájmu Lukoilu o celkem sto čtyřicet čerpacích stanic Pap Oil nebo 69 stanic Robin Oil. „Aby se Lukoil dostal do první ligy na českém trhu, musí si vybudovat širokou síť pump. V tomto případě je zájem Lukoilu o nákup těchto stanic rozumný a značně reálný,“ dodal Indráček.

 Přestože Lukoil ovládá ropná naleziště, do Česka ropu dopravovat nebude. „Transport ropy je drahá záležitost. Náklady by se nám nevyplatily,“ řekl Jiří Gembčík, manažer zásobování, logistiky a velkoobchodu pro region střední a východní Evropy společnosti Lukoil. Možností by tak bylo získat podíl v některé z domácích rafinerií, což Lukoil nevyloučil.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!