2. května 2007 17:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do nafty se od září přimíchají i biopaliva

pole s řepkou - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pole s řepkou - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Složení pohonných hmot v Česku dozná revolučních změn. Již od letošního září se do nich začnou totiž přimíchávat biopaliva.

Příslušnou novelu zákona o ochraně ovzduší dnes přijala sněmovna, nyní se jí bude zabývat Senát a poté půjde k podpisu prezidentu republiky. Původní vládní návrh počítal s přimícháváním až od 1. ledna 2008.

Proti dřívějšímu termínu se postavil ministr financí Miroslav Kalousek. Ministerstvo podle něj nebude připraveno na správu příslušných poplatků.

Do motorové nafty se budou tak přimíchávat dvě objemová procenta metylesteru řepkového oleje. Poslanci také přijali pozměňovací návrh poslance Petra Zgarby (ČSSD), podle něhož toto procento vzroste od 1. ledna 2009 na 4,5 procenta. Zákonodárci zároveň zamítli návrh, aby úřady kontrolovaly přimíchávání biopaliv pololetně, prodejci tak budou kontrolováni jednou ročně.

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) při projednávání řekl, že přimícháváním biopaliv sníží Česko svou závislost na dodávkách ropy a zároveň zvýší podíl obnovitelných zdrojů. Pomůže také zemědělcům uplatnit jejich produkci.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič již dříve řekl, že pokud návrh projde, bude to považovat za dobrý výsledek, především s ohledem na očekávanou vysokou úrodu řepky. Zemědělci této plodiny oseli již letos víc, protože čekali start biopaliv od poloviny letošního roku.
Lidovky.cz