29. září 2008 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Do práce už nechoďte, oznámily sklárny

Zaměstnanec sklárny ve Světlé poté, co se dozvěděl o uzavření výroby  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanec sklárny ve Světlé poté, co se dozvěděl o uzavření výroby | foto: ČTK

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Sklárny Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou končí výrobu. Větší části sklářů prý vedení firmy oznámilo, ať už v úterý nechodí do práce. Panují zde obavy, že výpověď dostane všech 1250 zaměstnanců. Podle mluvčího skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) však vedení skláren zatím nikomu výpovědi nepředalo a o ničem dalším nebylo rozhodnuto.

Mítink s vedením firmy skláři opouštěli se slzami v očích, mnozí z nich nebyli schopni promluvit. Situace je velmi emotivní. Lidé neví, co s nimi bude. Jen několik zaměstnanců má v úterý přijít do práce, aby zajistili ukončení výroby.

Mluvčí BCT Karel Samec potvrdil útlum výroby ve sklárnách. "Vany byly vypuštěny proto, aby v nich bylo možno opětovně zahájit provoz," tvrdí. Dodal, že soud nyní projednává návrh na zahájení insolvečního řízení této společnosti. Situaci ve sklárnách by pak měl řešit soudem stanovený insolvenční správce, a to včetně zaměstnanosti, uvedl.

Podle Samce už mají věřitelské banky, majitelé a vedení BCT vyjednanou předběžnou dohodu, která se ale ještě upřesňuje, a proto není možné ji zveřejnit.

Světelské sklárny dnes začaly odstavovat dvě poslední sklářské pece. V dalších dnech už nebude ve firmě potřeba asi polovina dělníků, zbývající se během tohoto týdne postarají o útlum výroby. Předseda podnikových odborů Stanislav Vaněk řekl, že ti, co budou doma, nejprve dočerpají dovolenou, pak budou pobírat průměrnou mzdu. Výpovědi v rámci hromadného propouštění by vzhledem k nastaveným zákonným lhůtám mohla firma začít rozdávat nejdříve na začátku listopadu, podotkl.

Kvůli klesajícímu odbytu křišťálu zastavil podnik letos v létě na dva měsíce jednu výrobní linku, lidé ale nebyli propouštěni. Koncem minulého týdne již světelští skláři vypustili pece, na něž byla navázána ruční výroba olovnatého křišťálu. Sklárny omezují výrobu od minulého čtvrtka.

Poděbrady ovládla nejistota
V nejistotě stále zůstávají lidé v poděbradských sklárnách Bohemia, které také patří do skupiny BCT a spolu se Světlou jsou považovány za nejohroženější podnik. Výrobu zde postupně zastavovali již od minulého úterý. "Do práce nyní chodí zhruba 30 lidí nutných k zajištění nejzákladnějšího provozu skláren, zbývajícím jsem dal dovolenou. Nic bližšího nevíme, čekáme, jaké rozhodnutí přijde z vedení," řekl dnes odpoledne ředitel závodu Jaroslav Seifert.

Sklárny Bohemia patří k největším zaměstnavatelům v nymburském regionu, pracuje v nich více než 500 lidí. Většina z nich však již v obnovení výroby nevěří, někteří již shánějí nové zaměstnaní. Řada z nich se ptá po nové práci například na městském úřadu v Nymburce. "Byli bychom schopni obnovit výrobu poměrně rychle, jde vlastně o nové napuštění tavící vany. Ale zatím zůstáváme v nejistotě, lidé se pochopitelně ptají, nemůžu jim však říct nic nového," řekl předseda závodního výboru Jaromír Žatečka.

BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě. Zaměstnává přes 5000 lidí a loni uskutečnila zakázky za více než 5,5 miliardy korun. Největším podnikem skupiny je Crystalex Nový Bor, patří do ní také Sklárny Kavalier Sázava, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady.
ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.