29. května 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jedete do Řecka? Tak si přibalte i dolary

Ostrov Zakynthos  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Zakynthos | foto: Shutterstock

PRAHA Na dovolenou do Řecka si raději vezměte i jinou měnu než euro, varují cestovní kanceláře své klienty. Některé restaurace a další podniky požadují totiž platbu v jiných měnách, čímž se chrání před ztrátami při případném vystoupení Řecka z eurozóny.

Řekl to viceprezident Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. O dalším směřování země rozhodnou parlamentní volby, které se uskuteční 17. června.

Problémem je současná nejistota, uvedl Papež. Některé restaurace kvůli tomu odmítají přijímat eura a přechází na britskou libru nebo americký dolar.

Podnikatelé se bojí devalvace eura

Chtějí se tak vyhnout situaci, kdy by po změně národní měny byla eurová konta v řeckých bankovních ústavech automaticky převedené na novou měnu. A u té je možné očekávat prudkou devalvaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Odmítání eura ze strany některých obchodníků je v Řecku realitou, potvrdil analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Provozovatelé, kteří dnes euro akceptují, je okamžitě převádí do zahraničních bank. Podle obchodního ředitele cestovní kanceláře Exim Tours Stanislava Zímy se veškeré finanční transakce mezi cestovními kancelářemi a řeckými poskytovateli obchodují v eurech. Přechod na jakoukoliv jinou měnu by kancelářím ale nečinil potíže.

Do řady zejména exotických zemí platí například v dolarech. Zatím prý z řecké strany nezazněl požadavek na platby v jiných měnách, dodal Zíma.

Hoteliéři mají účty v zahraničních bankách

Podle Papeže většina hoteliérů požádala cestovní kanceláře, aby jim platby zasílaly na nově zřízené účty v zahraničních bankách. Platby v eurech by neskončily ani po přechodu na národní měnu. Vyplývá to totiž ze smluv na letošní sezonu, pro klienty cestovních kanceláří by se prý nic zásadního neměnilo. Komplikací by podle Papeže bylo zmrazení účtů, které by pro turisty znamenalo, že si po tuto dobu nebudou moci vyzvednout hotovost například z bankomatů. Jak dlouho by ale tento výpadek trval, zatím prý není možné odhadnout a turisté by pro tyto případy měli mít finanční rezervu v hotovosti, dodal.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Optimismus cestovních kanceláří, podle kterých by přechod na jinou měnu zásadně nezměnil dohodnuté podmínky zájezdů, ale Beránek nesdílí. Služby v Řecku jsou napojené na určitou cenu a pokud by měna devalvovala řádově ve stovkách procent, nemuseli by se klienti cestovních kanceláří dočkat služeb, které mají přes cestovní kanceláře zaplacené. Klientům s all inclusive by pak například nezbylo nic jiného, než se stravovat mimo původní hotel za švýcarské franky nebo dolary, dodal Beránek.

Řecko je pro Čechy čtvrtou nejoblíbenější destinací

Čeští turisté podle Českého statistického úřadu vloni do Řecka podnikli 318 tisíc dlouhodobějších cest (delší než tři přenocování). Z pohledu turistické obliby se tato středomořská destinace umístila na čtvrtém místě po sousedním Slovensku, Chorvatsku a Itálii.

Lidovky.cz, ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?