30. listopadu 2009 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dobrá zpráva: plyn pro domácnosti zlevní už počtvrté za sebou

Plynový sporák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynový sporák. | foto: Shutterstock

PRAHA Skupina RWE, která je největším dovozcem plynu do České republiky sníží ceny zemního plynu domácnostem v průměru o 0,6 procenta. Jedná se už o čtvrté zlevnění plynu za sebou. Největší pokles čeká zákazníky v rodinný domech - pokud plyn využívají na vaření, ohřev vody a topení, měsíční platba jim klesne o 55 korun. Naopak domácnosti, které na plynu pouze vaří, zaplatí měsíčně o 15 Kč více.

"U cen zemního plynu došlo pro první čtvrtletí 2010 ke stabilizaci, a to i přes stoupající ceny ropných derivátů a nárůst regulovaných složek ceny. Většině našich zákazníků z řad domácností se konečná cena plynu pro druhou půlku topné sezony mírně sníží," uvedl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Největší pokles, v průměru o 1,1 procenta, zaznamenají domácnosti společnosti RWE Energie, která obsluhuje území severních, západních a středních Čech. Zákazníci Východočeské plynárenské a Severomoravské plynárenské budou mít plyn levnější shodně o 0,7 procenta, Jihomoravská plynárenská ceny nezmění.

Pokles je už 11 procentní
Průměrné ceny zemního plynu meziročně poklesly o 11 procent. "Lidé protopí o tisíce korun méně než během loňské studené zimy," doplnil Varcop, podle kterého se na konečném účinku podílí vedle zlevnění i nadprůměrně teplé počasí.

Ceny zemního plynu RWE vypočítává na základě nákladů na jeho pořízení. Ty jsou ovlivněny cenami ropných derivátů, černého uhlí, kurzem koruny vůči euru a dolaru a rovněž výdaji na obsluhu zákaznických skupin. Ceny za distribuci a přepravu upravuje Energetický regulační úřad.

ČTK, Lidovky.cz