5. března 2008 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dodávky plynu na Ukrajinu se obnoví

Gazprom začal v pondělí snižovat Ukrajině dodávky plynu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom začal v pondělí snižovat Ukrajině dodávky plynu. | foto: ČTK

MOSKVA  Ruský dodavatel plynu Gazprom a ukrajinská společnost Naftogaz se dohodly na plném obnovení dodávek zemního plynu na Ukrajinu. Dodávky do Evropy podle Naftogazu narušeny nijak nebyly. Gazprom od pondělka kvůli nesplacenému ukrajinskému dluhu omezoval Ukrajině dodávky, což mohlo ohrozit přísun plynu dál do Evropy.

 "Tranzit ruského plynu přes ukrajinské území pokračuje v úplném objemu. Všechna omezení pro ukrajinské odběratele byla zrušena," uvedl Naftogaz.

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov uvedl, že dohoda byla sjednána telefonicky mezi generálním ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem a jeho ukrajinským protějškem. Ukrajina podle něj slíbila, že svůj dluh vyrovná. Gazprom uvádí, že pozorovatelé, kteří monitorovali přítok plynu, nezaznamenali žádné narušení tranzitu.

Gazprom začal v pondělí snižovat Ukrajině dodávky plynu a dnes jí posílal méně než polovinu obvyklého objemu. Kromě nedoplatku 600 milionů dolarů (téměř deset miliard Kč) za loňský rok jí vytýkal to, že nemá uzavřenou smlouvu o odběru plynu na letošní rok. Dnes Gazprom obvinil Ukrajinu, že začala čerpat zemní plyn určený k tranzitu do západní Evropy, Kyjev to však popřel.

Ukrajina Gazpromu dlužila počátkem roku za loňské dodávky zhruba 1,5 miliardy dolarů, minulý měsíc však tento problém vyřešili prezidenti Viktor Juščenko a Vladimir Putin. Gazprom však minulý týden oznámil, že značná část dluhu splacena nebyla a že Kyjev dostává plyn bez dohody pro letošní rok; pohrozil proto snížením dodávek a v pondělí tuto hrozbu splnil. Stalo se tak jen den poté, co byl za nového ruského prezidenta zvolen Dmitrij Medveděv, který stojí v čele Gazpromu.

Gazprom tak přiškrtil Ukrajině kohoutky poprvé od ledna 2006. Tehdy Rusko pozastavilo Kyjevu příliv plynu úplně, což narušilo zásobování většiny odběratelů ruského plynu ve střední a západní Evropě, protože Ukrajina čerpala plyn z tranzitu.
Situace z počátku roku 2006 vyvolala v Evropě obavy z přílišné závislosti na energetických zdrojích z Ruska. V Evropě i v USA se poté začalo mluvit o politickém zneužívání ruského vývozu energetických surovin. Přes Ukrajinu proudí asi 80 procent ruského vývozu plynu dál na západ a spotřeba plynu v EU se o ruské dodávky opírá ze čtvrtiny.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!