Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dohoda s Nomurou nebude

PRAHA  Česko se s největší pravděpodobností nevyhne arbitráži s japonskou bankou Nomura. Ta žaluje stát o 40 miliard kvůli uvalení nucené správy na IPB a jejímu následnému prodeji ČSOB.

Arbitrážní nález by měl být znám už v polovině prosince. Dohoda o urovnání vztahů mezi státem, Nomurou a ČSOB totiž zřejmě zkrachovala. Na vině je podle informací LN ČSOB, která podpis pod dohodu podmínila státními garancemi ve výši až 16 miliard korun.

Premiér Jiří Paroubek přitom usiloval o dohodu i bez ČSOB. O tomto řešení dokonce před časem v Japonsku jednal přímo s prezidentem Nomury. I proto, že měl podle zdrojů LN informace od tajných služeb, že Česku hrozí v arbitráži prohra.

Jenže ministr financí Bohuslav Sobotka trval na tom, že mezi účastníky dohody musí být i ČSOB. Na rozdíl od Paroubka, který dal podle informací LN ministrovi instrukci, ať ČSOB „hodí přes palubu“.

Paroubek dokonce s Nomurou předjednal, že by se v takovém případě vzájemné spory mezi státem a bankou urovnaly bez arbitráže a Nomura by státu ještě zaplatila „jednu až dvě miliardy korun“.

Sobotka přesto tvrdil, že souhlas ČSOB je nutný. Banka ale jednání zablokovala kvůli problému tzv. pohledávek s právní vadou, převedených kdysi z ČSOB na Českou konsolidační agenturu. O některých už soud rozhodl, že neexistují nebo nejsou v pořádku. Agentura je nyní musí ČSOB vrátit a chtít až šestnáctimiliardovou náhradu. Banka ale od státu chce, aby její případnou ztrátu zaplatil.

  Více v dnešních Lidových novinách

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....