3. února 2011 13:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

'Dojednali jsme levnější banány', zní vítězně z Bruselu

banán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy banán | foto: Reprofoto

BRUSEL Evropští poslanci totiž dnes schválili obchodní dohodu o dovozních clech na banány z Latinské Ameriky. Dohoda počítá se snížením tarifů na banány z Latinské Ameriky ze současných 176 eur na tunu na 114 eur (zhruba 2750 Kč) v roce 2017. Změna je výsledkem dlouholetého obchodního sporu.

S banánem přepadl mladý Američan kavárnu, pak ho snědl."Obchodní válka končí, banány zlevní," uvedl ve svém prohlášení europoslanec Jan Březina. "Dovoz banánů se konečně zrovnoprávní a skončí neodůvodněné zvýhodňování bývalých evropských kolonií," doplnil.

Spor souvisí s tím, že v 90. letech se unie rozhodla zvýhodnit přístup na svůj trh pro zemědělce z Karibiku, Tichomoří a Afriky. Neuvalila na ně clo, proti čemuž protestovaly mimo jiné jihoamerické země. Spor se pak dostal ke Světové obchodní organizaci (WTO).

Banány se dováží zejména z Latinské ameriky
"Vzhledem k tomu, že banány dovážíme zejména ze zemí Latinské Ameriky, měla by se schválená dohoda promítnout do nižší ceny banánů na pultech našich obchodů. Konkrétně by banány měly postupně zlevnit o 1,5 až 2,5 koruny na kilogram v závislosti na zemi jejich původu," podotkl Březina. Podle údajů Českého statistického úřadu stál kilogram banánů v českých obchodech v polovině ledna zhruba 30 korun.

banány

Dohoda, kterou europoslanci "posvětili", ukončí spor v rámci WTO a 20 let kritiky EU z toho, že porušuje obchodní pravidla.

Na boj s konkurencí dostanou nejchudší země 200 milionů eur
Zpravodajka parlamentu Francesca Balzaniová prohlásila, že negativní dopad na nejchudší země Afriky, Karibiku a Tichomoří, jejichž ekonomiky jsou na banánech založeny, by měly snížit finanční nástroje, s nimiž dohoda rovněž počítá.

Na podporu těchto států by mělo z EU jít 200 milionů eur. Ty by jim měly pomoci připravit se na tvrdší konkurenci. "Dříve nebo později však EU bude muset přijmout fakt, že africké banány kvůli své nižší kvalitě a dražší produkci v konkurenci s těmi latinskoamerickými zkrátka neobstojí," podotkl Březina.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!