21. listopadu 2007 10:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dolar nakoukl pod osmnáct

PRAHA/SOUL Americká měna zaznamenala vůči české další mezník. Obchodování s dolarem se na chvíli stlačilo pod osmnáct korun. Díky jeho poklesu zdražila rekordně i cena americké ropy. Ta se nyní pohybuje nad 99 dolarů za barel.

Ropa je v posledních týdnech těsně svázána s vývojem dolaru, jehož oslabování investorům zlevňuje nákupy a vyvolává silný příliv nových spekulativních investic na termínový trh. V USA sice pokles dolaru může poptávku při vyšších cenách oslabit, jinde však slabý dolar poptávku před vyššími cenami chrání.

Dolar klesal na nová minima také k euru a švýcarskému franku v sílícím přesvědčení, že americká centrální banka ještě letos dále sníží úrokové sazby.

Za rekordním zpevňováním koruny stojí právě oslabování dolaru na světových trzích. Z toho česká ekonomika spíše těží. Padající americká měna pomáhá snižovat ceny benzinu a zemního plynu. Lidé díky slabšímu dolaru utratí méně za počítače, notebooky, fotoaparáty a další elektroniku z Asie nebo USA. Horší je však situace pro české vývozce do dolarových oblastí.

Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?