27. února 2008 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dolar pokračuje v poklesu

Praha Na koupi jednoho dolaru nyní potřebujete jen šestnáct korun a šedesát sedm haléřů. Českou měnu na nový rekord posunuly obavy z recese americké ekonomiky. Slábnutí dolarů také znamená rekordní cenu ropy a zlata.

Česká měna dnes vystoupala na 16,63 Kč/USD, čímž překonala historický rekord o 14 haléřů.  Americkou měnu oslabují obavy z recese americké ekonomiky.  Dolar rekordně oslabil i vůči euru.

Česká měna v poslední době prudce posiluje, rekordní hodnoty zaznamenává i ke společné evropské měně. V pátek poprvé prolomila hranici 25 korun za euro, v pondělí odpoledne se posunula až na 24,93 Kč/EUR.

Bude za euro dolar a půl?
Kurz eura ke konci úterního obchodování v USA vůči dolaru vzrostl na novou nejvyšší úroveň v historii těsně pod 1,50 dolaru. Vyšplhal se až na 1,4982 USD, tedy na nejvyšší úroveň od zavedení eura.

Dolar je pod tlakem zhoršující se americké ekonomiky, která stojí na pokraji recese. Analytici odhadují, že americká centrální banka (Fed) bude chtít podporovat ekonomiku snižováním úroků; z hlediska úrokových výnosů tak na tom bude dolar hůře a investoři budou dávat přednost jiným měnám.

Ropa je stále dražší
Slabší americká měna a přetrvávající obavy z toho, že by kartel OPEC mohl snížit dodávky na světový trh, dále zvyšují cenu ropy. Americká lehká ropa s termínem dodání v dubnu se nyní na burze prodává za více než 101 dolarů. Rekordně drahá je i ropa typu Brent. Investoři nyní vyhledávají zlato. Jeho cena překročila hodnotu 955 dolarů za troyskou unci.

ČTK, Lidovky.cz