25. března 2008 8:33 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dolar posiluje

Dolar opět vůči koruně oslabil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolar opět vůči koruně oslabil. |

NEW YORK Americké akcie v úvodu týdne výrazně zpevnily a vzhůru jim pomohly především solidní makroekonomické zprávy spolu s novou dohodou o převzetí banky Bear Stearns. Podle analytiků se nyní zvyšují šance na růst bankovních titulů, které od loňského léta prudce oslabily. Na devizových trzích zpevňoval dolar.

Dow Jonesův index vzrostl o 187,32 bodu a den uzavřel vyšší o 1,52 procenta na hodnotě 12.548,64 bodu. Podobně širší index S&P 500 si připsal 1,53 procenta na 1349,88 bodu, zdaleka nejvíce ale vzrostl index Nasdaq Composite. Ten si připsal 3,04 procenta a uzavřel na 2326,75 bodu. Akcie za sebou mají už druhý silný růst v řadě.


Americká investiční banka JPMorgan Chase v pondělí výrazně zvýšila nabídku na převzetí svého konkurenta Bear Stearns, který se potýká s existenčními problémy. JPMorgan původně nabízel dva dolary za akcii, nyní ale nabídku zvýšil na pětinásobek, tedy na deset dolarů. Platit ale bude svými akciemi, takže cena připadající na jednu akcii Bear Stearns se mění v závislosti na kurzech.


Vylepšená nabídka má podle analytiků především uklidnit rozhněvané akcionáře Bear Stearns, kteří chystali na JPMorgan žaloby. Dohoda také zřejmě snižuje pravděpodobnost, že budou pokračovat v poklesu akcie dalších velkých bank na Wall Street. Akciím bank ale pomohla i zpráva společnosti Barron's, která předpokládá, že akcie amerických bank mohou do roka zpevnit
o deset až 20 procent.


Zhruba 3,5 procenta si připsaly akcie Citigroup, podobně finanční
společnost American Express vzrostla o 3,1 procenta. Vedle bank se ale zvyšovaly také akcie řady technologických firem, které pomohly trhu Nasdaq k jednomu z nejvýraznějších růstu poslední doby. "Ve finančním sektoru se očekávají další odpisy, začíná se ale objevovat světlo na konci tunelu," vysvětlil zájem o akcie bank Peter Kenny ze společnosti Knight Equity Markets. Při dvou dolarech za akcii Bear Stearns si podle něj museli investoři klást otázku, jaká je hodnota dalších bank s problematickými úvěry.


Na devizovém trhu se zvyšoval kurz dolaru, kterému vedly nové dohody o převzetí Bear Stearns pomohly i makroekonomické údaje. Povzbudivě vyzněla především zpráva o prodeji starších domů, kterých se v únoru prodalo o 2,9 procenta více než v lednu. Růst byl pro analytiky překvapivý, i když podle některých názorů pomohl zvýšit prodej výrazný pokles cen domů. V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,5420 USD, a zpevnil tak z předchozích 1,5434 USD, kde byl v pátek. K japonskému jenu dolar
vystoupil na 100,76 z 99,41 JPY, a podobně euro vůči jenu vzrostlo na 155,39 z předchozího kurzu 153,47 JPY.

Lidovky.cz