13. března 2015 16:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dolar se prodává už za 26 korun, nejdráže od roku 2004

Stodolarové bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stodolarové bankovky | foto: Reuters

PRAHA Česká měna v pátek poprvé od roku 2004 oslabila na 26 Kč za dolar, vyplývá z údajů serveru Patria Online. Podle analytiků za propadem stojí oslabování eura k dolaru související s tím, že Evropská centrální banka tento týden zahájila rozsáhlé nákupy dluhopisů s cílem podpořit ekonomiku.

Kolem půl páté odpoledne stál dolar 26,0640 Kč, ještě v pondělí odpoledne byl kurz 25,15 Kč/USD. Euro bylo v pátek kolem 16:30 za 27,32 koruny. V roce 2004 stál dolar i přes 27 korun, ve druhé půlce toho roku se ale kurz dostal pod 26 korun za dolar a od té doby až do pátku už šestadvacetikorunovou hranici neprolomil.

Analytici již dříve tento týden oslabování koruny k dolaru daly do souvislosti s oslabováním eura k americké měně. Euro doplácí podle odborníků na spuštění takzvaného kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky (ECB).

 Nákupy státních a dalších dluhopisů v rámci uvolňování měnové politiky by mohly chránit země eurozóny před nákazou nové řecké krize, řekl ve středu šéf ECB Mario Draghi. ECB zahájila tyto nákupy počátkem tohoto týdne, a výnosy dluhopisů většiny zemí eura kvůli tomu od pondělka klesají.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!