Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Domácnost ušetří za plyn 100 Kč měsíčně

Plyn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Domácnosti, které odebírají plyn od největšího prodejce v Česku RWE Transgas, zaplatí od dubna v průměru o tři procenta méně. Zákazníci z řad domácností, kteří zemní plyn využívají k ohřevu vody, vaření a topení, tak měsíčně ušetří v průměru stokorunu. Plyn zlevní také společnosti E.ON a Pražská plynárenská.

Výraznějšímu zlevnění zemního plynu podle RWE Transgas brání pád kurzu české koruny vůči americkému dolaru, za který RWE zemní plyn v zahraničí nakupuje. Za posledních šest měsíců koruna oslabila o 50 procent, což má podle RWE Transgas i přes nižší nákupní ceny plynu na světových trzích zásadní dopad na konečné ceny pro odběratele v ČR.

"Slábnoucí koruna zdražuje veškerý dovoz do České republiky a zemní plyn v tomto směru není výjimkou. Ačkoli jeho ceny na světových trzích postupně klesají, my musíme nakupovat za výrazně dražší dolary. Slabá koruna tak znevýhodňuje nákup zemního plynu," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.

Cena zemního plynu by podle RWE Transgas mohla letos ještě klesnout, protože reaguje na pohyb světových cen ropy a ropných derivátů se zpožděním devíti měsíců. "Zemní plyn bude nejlevnější na podzim, kdy se v našich nákupních vzorcích naplno projeví pokles cen ropy. O tom, do jaké míry budou zákazníci RWE v Česku těžit z tohoto pozitivního vlivu, však rozhodne až aktuální kurz koruny vůči americkému dolaru," upozornil člen představenstva RWE Transgas dodal Tomáš Varcop.

Firma RWE v letošním prvním čtvrtletí nechala cenu plynu na stejné úrovni jako v posledních třech měsících loňského roku. Podobně se zachovaly společnosti Pražská plynárenská a E.ON, který dnes také oznámily snížení ceny plynu na druhé čtvrtletí. Plynárenské firmy oznamují ceny pro domácnosti čtvrtletně, asi 30 dní před jejich zavedením.

Tuzemský trh s plynem je od dubna 2007 plně otevřený, podobně jako trh s elektřinou. Ceny pro všechny kategorie konečných odběratelů si tak určují přímo sami dodavatelé.
,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...