29. srpna 2008 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Domácnosti si připlatí, plyn od října zdraží

Plyn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plyn | foto: Reprofoto

PRAHA Domácnosti, které odebírají plyn si od října připlatí. Největší prodejce v Česku RWE Transgas zdraží v průměru o 10,4 procenta. Ti, kteří užívají plyn pouze k vaření, zaplatí v průměru o devět korun více. Lidem, kteří plynem i vytápějí a ohřívají vodu, se měsíční výdaje zvýší v průměru o 349 korun. Zdraží i společnost E.ON.

V dubnu ceny pro domácnosti vzrostly v průměru o 3,1 procenta, od července v průměru o 9,6 procenta.

Zvýšení cen plynu dnes oznámila také společnost E.ON, která má zákazníky především na jihu Čech. E.ON od října zdraží lidem plyn v průměru o pět procent. V červenci firma zdražila v průměru o 15 procent.

Zdražovat bude i E.ON
Společnost E.ON od října zdraží lidem plyn v průměru o pět procent. Domácnost, která kromě vaření používá zemní plyn také na vytápění a ohřev vody, zaplatí průměrně o 150 korun za měsíc více. Lidé, kteří na plynu pouze vaří, budou muset od října vydat průměrně o pět
korun
více.

E.ON má zhruba 110.000 zákazníků především na jihu Čech.
Cenu plynu je podle RWE ve vleku nepříznivého vývoje na světových trzích a rekordních cen ropy. "Při tvorbě nových cen se velmi negativně projevila i slábnoucí koruna, která prodražuje nákupy plynu. Naše nákupní ceny narostly jen za poslední měsíc o 12 procent," uvedl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop. Právě silná koruna údajně v minulých čtvrtletích mírnila růst cen plynu.

Zastavení růstu cen ropy je podle RWE dobrým příslibem do budoucnosti. Zároveň však je prý tento pozitivní trend znehodnocován oslabováním koruny. Skupina RWE je největším obchodníkem se zemním plynem v Česku. Koncern má v Česku 2,3 milionu zákazníků a ovládá dvě desítky společností.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.