17. srpna 2007 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Domácnosti si připlatí za plyn až o 10 procent

PRAHA Domácnosti si budou zřejmě brzy muset připlatit za zemní plyn. Kvůli vysokým cenám ropy, na které jsou ceny zemního plynu navázány, zdraží plyn nejprve od října v řádu několika procent, od ledna pak znovu až o deset procent. Informoval o tom deník Právo.

Píše to dnešní Právo s odvoláním na Milana Kajtmana, člena představenstva společnosti RWE Transgas, která je dominantním prodejcem plynu v České republice. Analytik, kterého ČTK oslovila, však bezprostřední důvod ke zvýšení ceny plynu nevidí.

"Bohužel očekáváme od října mírný růst cen v řádu procent. Pokud nedojde na trzích s ropou a na měnových trzích ke změnám, dá se od ledna očekávat další nárůst cen až o deset procent," řekl Právu Kajtman.

Ceny ropy od ledna vzrostly asi o 20 dolarů na 78 dolarů za barel, nyní se pohybují kolem 70 dolarů. Důvodem byla nervozita na světových trzích kvůli situaci v producentských zemích Iráku či Nigérii a velká poptávka zejména v Číně a v Indii. "Vzhledem k provázanosti cen ropy a plynu a s ohledem na to, že cena komodity se na konečné ceně zemního plynu v České republice podílí asi 80 procenty, jsou důsledky světového vývoje zřejmé," cituje Právo Kajtmana.

Mezinárodní růst cen se projeví později
Analytik Petr Hlinomaz z BH Securities si myslí, že okamžitý důvod pro zdražení plynu kvůli růstu cen ropy není až tak patrný. Krok společnosti RWE může podle něj souviset více s jejím očekáváním budoucího růstu cen ropy a plynu než s aktuální situací na trhu s ropou, plynem a uhlím. I když cena ropy byla v červenci podle Hlinomaze vysoká, průměrné hodnoty od počátku roku jsou zatím pod průměrnou úrovní roku 2006.

"Organizace (vývozců ropy) OPEC v poslední době spíše hovoří o dostatečných
zásobách ropy a dostatečné těžbě i v souvislosti s očekáváním určitého oslabení světové ekonomiky a tím i menšího tlaku na spotřebu ropy. Na druhou stranu se do kalkulace cen plynu mohou promítat rizika s vývojem dodávek a cen plynu z Ruska," dodal analytik.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!