25. června 2008 8:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dopady stávky? Pod 400 milionů

Žádné ztráty prý stávkou neutrpěla mladoboleslavská Škodovka. Podle jejího mluvčího firma ztracenou hodinu dožene.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žádné ztráty prý stávkou neutrpěla mladoboleslavská Škodovka. Podle jejího mluvčího firma ztracenou hodinu dožene. | foto: ČTK

PRAHA Včerejší hodinová stávka se na výkonnosti celé ekonomiky příliš neodrazí. Z ekonomického hlediska zaznamenají stávku jen samotní stávkující, a to na své výplatní pásce.

„Pokud by se včera všichni na hodinu zastavili – tedy celá země, ekonomika by za tu dobu přišla asi o dvě miliardy korun. Stávkovala však asi jen pětina pracovníků, a to ještě nejrůznější formou. Proto i škody v řádu 400 milionů korun jsou hodně nadsazené. Skutečné ekonomické dopady jsou tak podstatně nižší, a tudíž téměř zanedbatelné,“ řekl David Marek, analytik Patria Finance.

Něco jiného platí pro některé firmy, které nyní počítají škody. Velké ztráty v řádu milionů korun zaznamenaly kupříkladu České dráhy. Kvůli stávce se totiž zastavila zhruba tisícovka vlaků v dálkové a regionální dopravě. Některé spoje byly zcela zrušeny, například rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi či Prahou a Brnem. Podle mluvčího drah Ondřeje Kubaly jdou škody do milionů korun, protože na mnoha místech bylo nutné objednat náhradní autobusovou dopravu.

„Onu hodinu zaměstnanci, kteří stávkovali, samozřejmě nebudou mít zaplacenou. Je prokazatelné, že v tu dobu nepracovali pro svého zaměstnavatele, a tedy jim nenáleží finanční odměna,“ řekl Ondřej Pečený, tiskový mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy. Podobné to bude v řadě dalších firem, kde se zaměstnanci k protestu přidali.

Naopak automobilka Škoda Auto, jejíž zaměstnanci také stávkovali, prý o žádné peníze nepřijde. Podle mluvčího firmy Jaroslava Černého se hodinové zastavení výroby podaří dohnat v průběhu roku.