Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dopady stávky? Pod 400 milionů

Žádné ztráty prý stávkou neutrpěla mladoboleslavská Škodovka. Podle jejího mluvčího firma ztracenou hodinu dožene.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žádné ztráty prý stávkou neutrpěla mladoboleslavská Škodovka. Podle jejího mluvčího firma ztracenou hodinu dožene. | foto: ČTK

PRAHA Včerejší hodinová stávka se na výkonnosti celé ekonomiky příliš neodrazí. Z ekonomického hlediska zaznamenají stávku jen samotní stávkující, a to na své výplatní pásce.

„Pokud by se včera všichni na hodinu zastavili – tedy celá země, ekonomika by za tu dobu přišla asi o dvě miliardy korun. Stávkovala však asi jen pětina pracovníků, a to ještě nejrůznější formou. Proto i škody v řádu 400 milionů korun jsou hodně nadsazené. Skutečné ekonomické dopady jsou tak podstatně nižší, a tudíž téměř zanedbatelné,“ řekl David Marek, analytik Patria Finance.

Něco jiného platí pro některé firmy, které nyní počítají škody. Velké ztráty v řádu milionů korun zaznamenaly kupříkladu České dráhy. Kvůli stávce se totiž zastavila zhruba tisícovka vlaků v dálkové a regionální dopravě. Některé spoje byly zcela zrušeny, například rychlíky mezi Prahou a Českými Budějovicemi či Prahou a Brnem. Podle mluvčího drah Ondřeje Kubaly jdou škody do milionů korun, protože na mnoha místech bylo nutné objednat náhradní autobusovou dopravu.

„Onu hodinu zaměstnanci, kteří stávkovali, samozřejmě nebudou mít zaplacenou. Je prokazatelné, že v tu dobu nepracovali pro svého zaměstnavatele, a tedy jim nenáleží finanční odměna,“ řekl Ondřej Pečený, tiskový mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy. Podobné to bude v řadě dalších firem, kde se zaměstnanci k protestu přidali.

Naopak automobilka Škoda Auto, jejíž zaměstnanci také stávkovali, prý o žádné peníze nepřijde. Podle mluvčího firmy Jaroslava Černého se hodinové zastavení výroby podaří dohnat v průběhu roku.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Heparinový vrah Petr Zelenka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....