18. října 2012 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dopis s fialovým pruhem vás nepotěší. Najdete v něm, kolik dlužíte

Zleva vedoucí partner služby DINO Miloš Hrdina z advokátní kanceláře Kubištová & Co., generální ředitel České pošty Petr Zatloukal a ministr financí Miroslav Kalousek vystoupili 18. října v Praze na tiskové konferenci k projektu DINO (Dluhové inkaso obyva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva vedoucí partner služby DINO Miloš Hrdina z advokátní kanceláře Kubištová & Co., generální ředitel České pošty Petr Zatloukal a ministr financí Miroslav Kalousek vystoupili 18. října v Praze na tiskové konferenci k projektu DINO (Dluhové inkaso obyva | foto: ČTK

PRAHA Česká pošta od začátku příštího roku spustí v ostrém provozu službu, v rámci které chce doručovat dlužníkům informaci o výši jejich dluhu. Službu otestovala v Karlovarském a Plzeňském kraji, kde doručila více než polovinu zásilek.

Pošta s mandátem od věřitele bude v rámci služby pod názvem Dluhové inkaso obyvatelstva (DINO) rozesílat dlužníkům zásilky s fialovým pruhem, kde je upozorní, jakou částku komu dluží, a nabídne jim řešení problému na svých pobočkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Tam budou moci dluh uhradit, nebo si dohodnout splátkový kalendář, a ušetřit tak náklady na případnou exekuci. Podle generálního ředitele pošty Petra Zatloukala mnoho lidí vůbec neví, že má někde dluh.

Průměrný dluh

Celkový objem pohledávek řešených inkasními agenturami se loni zvýšil o 11 procent na 30 miliard korun. Průměrná výše dluhu stoupla zhruba o 500 Kč na 15 169 korun.

"Je třeba zdůraznit, že služba je krokem vstříc především vůči skupinám s nejnižšími příjmy, které jsou často nejhůře informačně vybavené. Je to pokus ochránit ty slabé, aby jejich situaci nezneužívali někteří silní," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. V případě vymožené pohledávky dostane pošta od věřitele její poměrnou část.

Za DINO zaplatíte, ale méně než za právníky

Dlužníci za doručení jedné zásilky v případě vyřešení dluhu zaplatí podle výše pohledávky od 258 do 1188 Kč. Řádově na stokoruny vyjdou poplatky například za sjednání splátkového kalendáře a další služby.

V porovnání s řešením pohledávek inkasními firmami nebo právníky jsou poplatky zhruba na poloviční až třetinové úrovni. Pokud dlužník nezaplatí, nedostane pošta za své služby nic.

DINO aplikuje principy, které podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka zavádí přijatá novela občanského správního řádu, tedy zejména povinnou výzvu dlužníkovi před zahájením exekučního řízení. S myšlenkou DINO přišla před dvěma roky advokátní kancelář Kubištová&Co.

V rámci pilotního provozu pošta vybrala vzorek 342 pohledávek starých nejméně pět let. Osobně doručila 40 procent zásilek a dalších 15 vhodila do schránky. K přepážce se kvůli řešení dluhu dostavila čtvrtina příjemců. Z toho dvě pětiny si sjednaly splátkový kalendář nebo dluh akceptovaly.

Lidovky.cz, ČTK