2. listopadu 2007 14:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dopis zdraží na desetikorunu

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Za poslání dopisu si od ledna příštího roku budeme muset připlatit. Ministerstvo financí schválilo návrh České pošty na zvýšení cen některých služeb. Obyčejné psaní zdraží ze 7,50 na deset korun.

"Ministerstvo financí rozhodlo, že potvrdí návrh České pošty na zvýšení některých základních cen služeb. Vzali jsme na vědomí argument, že poslední tři roky k úpravě cen nedocházelo a došlo k prokazatelnému růstu nákladů České pošty za toto období," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Nejvíc podraží poslání doporučeného psaní, kde se cena zvýší z 19 na 26 korun. Dodejka a doručení do vlastních rukou podraží o korunu na šest korun. Průměrná roční platba za poštovné se zvýší ze současných 90 na 130 korun, uvedla pošta s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu. Podle generálního ředitele České pošty Karla Kratiny ministerstvo financí schválením návrhu učinilo další krok k liberalizaci tuzemského poštovního trhu.
produkt nyní a od roku 2008
obyčejné psaní 7,50 10,00
obyčejný balík do 2 Kg* 30,00 -----
doporučené psaní do 20g 19,00 26,00
dodejka 5,00 6,00
do vlastních rukou 5,00 6,00
cenný balík do 2 Kg* 40,00 -----
poštovní poukázka C* 30,00 -----

*tyto produkty pošta vyřadí z regulovaných služeb a může je zdražit podle
prokázaných nákladů a přiměřeného zisku


Ministerstvo zároveň ze sedmi základních regulovaných služeb vyřadilo obyčejný balík, cenný balík a poštovní poukázku typu C. "U těchto tří produktů je dostatečná konkurence na trhu, proto není zapotřebí tyto produkty dále zachovávat na seznamu služeb s cenovým limitem," vysvětlila mluvčí pošty Dita Václavíková. Podle ní může pošta ceny těchto služeb upravit na základě oprávněných nákladů a přiměřeného zisku.

ČTK, Lidovky.cz