12. května 2008 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dopravce hrozí, že investuje na Slovensku

Student Agency se nelíbí postoj vlády k Českým drahám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Student Agency se nelíbí postoj vlády k Českým drahám. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

BRNO Jeden z největších tuzemských autobusových dopravců Student Agency uvažuje o tom, že své miliardové investice do železniční dopravy přesune z Česka na Slovensko. Impulsem má být údajná podpora vlády Českým drahám.

Topolánkův kabinet prý zaručuje drahám odkup majetku za 12 miliard korun. Pokud  záměr odhlasuje také rozpočtový výbor, bude podle ředitele Student Agency Radima Jančury Česku navíc hrozit pokuta ze strany EU za nedovolenou veřejnou podporu.

"Zveřejnili jsme svůj záměr investovat 1,5 miliardy korun z vlastních zdrojů a bez nároků na jakékoliv dotace do dálkové železniční dopravy, ve spolupráci s třetím největším evropským soukromým dopravcem jednáme o investici dalších čtyř miliard. Pokud ovšem vyjde záměr státu obejít Evropskou komisi a zafinancuje přímo České dráhy, nezbude nám než přesunout všechny investice na Slovensko, které vytvořilo spravedlivé podmínky pro všechny dopravce," řekl Jančura.

Ve hře jsou také další země regionu, protože plánované soupravy HighJet jsou přizpůsobeny pro provoz v celé střední Evropě. Soukromému dopravci se nelíbí záměr vlády převést z Českých drah na státní Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) majetek za 12 miliard korun. Ještě v dubnu přitom novela zákona o Českých drahách počítala s tím, že majetek ČD bude převeden za celkem 400 milionů korun.

Akciová společnost České dráhy vznikla na počátku roku 2003 transformací ze státní organizace České dráhy. Od státu získala bezúplatně všechny vlaky, ale i nemovitý majetek, který je dle evropských předpisů součástí dopravní cesty. "Tento majetek měl od počátku připadnout SŽDC, obdobně jak je tomu například na Slovensku. Rozdělení majetku státní organizace zrušil jako neústavní v roce 2003 svým nálezem i Ústavní soud. Žádná z dosavadních vlád, ani ta současná, však na tento nález nereagovala," řekl Jančura.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.