10. ledna 2007 13:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dopravcům hrozí zákaz vjezdu na dálnice

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Desítky dopravců již vyčerpaly přes 95 procent své bankovní záruky, která je nutná k dodatečné platbě mýtného. Reálně jim proto hrozí zákaz vjezdu na dálnice a rychlostní silnice.

Dopravcům zatím Ředitelství silnic a dálnic rozeslalo upozornění, první zákazy by eventuelně mohly přijít v pátek či v sobotu. Uvedl to ředitel úseku elektronického mýtného ŘSD Vladimír Bielko.

Vina je podle Bielka na straně dopravců. Záruka podle něj měla být nastavena přibližně na 2,5 měsíce a vzorec pro její výpočet je stanoven dobře. Problémem je, že někteří dopravci nesprávně odhadli počet ujetých kilometrů na zpoplatněných úsecích, řekl Bielko. Po upozornění musí dopravci svou bankovní záruku navýšit, jinak jim hrozí sankce jako neplatičům.

Neplatiči už dluží statisíce
Dodatečnou platbu, tzv. Post Pay, si zatím zvolila asi polovina z více než 90.000 vozidel, která jsou do systému mýtného registrována. Ne všichni dopravci si ale vybrali platbu na základě bankovní záruky, druhou možností je totiž platit tzv. Fleet kartou, za kterou ručí její vydavatel.

Podle informací ředitele odboru dohledu Generálního ředitelství cel Karla Šimáka přistihli celníci k dnešnímu dni 600 neplatících kamionů a na pokutách vybrali více než 700.000 korun. Desítky případů byly předány ke správnímu řízení, kde neplatičům hrozí pokuta až půl milionu.

Celkem se do dnešního rána vybralo na mýtném více než 100 milionů korun, uvedl Bielko.

ČTK