12. května 2009 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dotace na zateplení asi dostane více lidí

Na dotaci na zateplení možná dosáhne více lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na dotaci na zateplení možná dosáhne více lidí. | foto: Barbora Hrdinová

PRAHA Na dotace v programu Zelená úsporám snad dosáhne více lidí. Ministerstvo životního prostředí totiž uvažuje o zmírnění podmínek. Podle mluvčího Jakuba Kašpara zvažuje, že by dílčí opatření provedené letos před 1. dubnem bylo uznatelné pro přiznání dotace na další opatření.

Rozhodně to ale není důvod k radosti pro ty, kdo zkolaudovali nebo zateplili své domy před 1. dubnem 2009, upozorňuje ministerstvo. „Uvažujeme o zmírnění podmínek Zelené úsporám v tom smyslu, že dílčí opatření provedené před 1. 4. 2009 by bylo uznatelné pro přiznání dotace na další opatření,“ vysvětluje Jakub Kašpar.

Jako příklad uvádí situaci, kdy majitel domu již dříve vyměnil okna a dnes by chtěl ještě zateplit fasádu a strop obytné části domu. „V takovém případě, za současných podmínek programu, by žadatel nedosáhl na dotaci, protože požadavkem programu je provedení minimálně tří dílčích opatření (nebo komplexní zateplení), případně dvou, pokud je doprovází ještě výměna zdroje tepla,“ říká Kašpar a pokračuje: „Nově by tedy výměna oken z minulosti byla uznaná jako provedené opatření a majitel domu by mohl získat dotaci na provedení dalších dvou, tedy například zateplení fasády a stropu domu,“ popisuje mluvčí ministerstva.

Program Zelená úsporám odstartoval 22. dubna tohoto roku. „První zkušenosti, které jsme během těchto čtrnácti dnů získali, nás zavedly k úvahám, zda podmínky programu nezmírnit,“ říká Kašpar s tím, že MŽP tak přihlédlo k názorům některých lidí, kteří si stěžovali, že zateplili své domy, vyměnili okna za vlastní peníze, aniž by věděli, že bude spuštěn nějaký program, z něhož by mohli čerpat dotace. „Kdy a zda skutečně k rozšíření podmínek dojde, ale v tuto chvíli není vůbec jisté,“ krotí předčasnou radost Jakub Kašpar.
Podle nynějších pravidel mohou počítat s dotacemi jen žadatelé na akce ukončené po letošním prvním dubnu. Celkově se na zateplení, výstavbu domů v pasivním standardu a na ekologické vytápění má do roku 2012 rozdělit zhruba pětadvacet miliard korun. Česká republika je získá prodejem emisních povolenek. Prvních deset miliard korun bude uvolněno ještě letos.