Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé si za pět hodin zažádali o 2,8 milionu korun. O dotační program Dešťovka je zájem

Uplácení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uplácení | foto: Shutterstock

PRAHA V prvních pěti hodinách od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí ČR 68 žádostí v objemu zhruba 2,8 milionu korun. Řekla to Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Od pondělních 10:00 mohli o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy, pokud doloží trvalý pobyt v těchto objektech.

Část programu pouze na zachytávání dešťové vody na zalévání zahrad se rozšířila na domácnosti v celé zemi, dosud to bylo možné pouze v úředně stanovených oblastech, které trpí suchem. Lidé mohou na zachytávání vody pro zalévání získat až 55 000 korun. Program dále přispívá na další dva systémy zaměřené na splachování srážkovou vodou či recyklaci odpadní vody z domácnosti. Lidé mohou získat až 105 000 korun. Ministerstvo životního prostředí do programu přidalo celkem 100 milionů korun.

„Když jsme loni spouštěli Dešťovku, měli lidé na seznámení s podmínkami a programem měsíc, nyní pouze týden. Call centra tak podávají konzultace, protože se všichni ještě doptávají na bližší podmínky,“ řekla Pospíšilová. „Za jeden týden v září to byl zhruba stejný počet žádostí jako dnes za jednu hodinu, nárůst je tedy zřejmý,“ dodala.

Dotaci je možné nově uplatnit nejen na pořízení nových nádrží, ale i na úpravu například nepoužívané jímky, do níž lze srážkovou vodu zachytávat. Žadatelé, kteří chtějí systémy na záchyt vody instalovat do novostavby, budou mít nově na realizaci projektu dva roky. Žádost o dotaci s potřebnými dokumenty mohou podat pouze elektronicky přes informační systém programu nebo prostřednictvím datové schránky.

Program Dešťovka byl vyhlášen poprvé loni v dubnu. V prvním kole rozdělovalo ministerstvo 110 milionů korun. Částka se vyčerpala za 28 hodin od spuštění výzvy. Nejvíce lidí mělo zájem o systém na použití dešťové vody jak pro splachování, tak pro zálivku.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...