Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dovolená je lidským právem, EU už chystá dotace pro chudé

Dovolená - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená - ilustrační foto | foto: Shutterstock

MADRID/PRAHA Evropská unie rozjede systém prázdninových dotací pro ty, kteří jsou natolik chudí, že si nemohou dovolit vyrazit na výlet. Cestování se totiž v pojetí eurokomisařů stalo lidským právem.

Eurokomisař pro průmysl Antonio Tajani navrhl novou strategii EU, která bude stát daňové poplatníky členských zemí stovky milionů euro ročně. Informuje o tom britský deník The Times of London.


"Turismus a cestování jsou dnes právem," prohlásil Tajani minulý týden v Madridu na historicky první schůzce ministrů Evropské unie, kteří mají ve svém portfoliu právě turismus.


Podpora z unijních peněz se má týkat seniorů, mládeže mezi 18 a 25 lety, postižených, ale také rodin, které "musí čelit obtížným sociálním, finančním a osobním podmínkám". Postižení a senioři mohou navíc na dotovanou dovolenou vyrazit dokonce s doprovodem.

Čtěte více

Daňoví poplatníci budou odsouzeni platit na tyto "strategické" výlety 30 % nákladů . Zaměření dotovaných cest bude široké a zahrne jak exkurze do opuštěných továrních hal v Manchesteru, tak výlety důchodců do slunného Madridu. To vše ve jménu "kulturního obohacení".

"Evropská komise zcela vážně uvažuje o tom, že zaplatí lidem za to, že vyrazí na dovolenou," komentoval plány Mats Persson z think-tanku Open Europe pro britský deník News of the World. "Je zarážející, že se EU v obtížných podmínkách hospodářské krize rozhodla uplácet lidi levnými dovolenými," dodal.

Eurokomisař Tajani plánuje otestovat program do roku 2013 a poté ho spustit naplno.

"Lidskoprávní cestovka pana Tajaniho však nezůstane pouze u posilování pýchy na kulturní dědictví Evropanů," píší ostrovní Times. Pomůže totiž vytvořit "most mezi severem a jihem Evropy" a rozhýbe tamní turistický byznys i mimo hlavní sezónu.

Severoevropané tak budou mít pádný důvod navštívit jih kontinentu a naopak. Komisař Tajani tak prý zajistí aby, "lidské právo být turistou" zůstalo ekonomickou krizí nedotčeno.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...