Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dovolená kvůli benzinu zdraží

Benzin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzin | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stoupající ceny pohonných hmot, které již několik týdnů kazí náladu českým motoristům, se výrazně projeví i na nákladech na dovolenou. Kupříkladu cesta autem do chorvatského Dubrovníku vyjde českou rodinu bezmála o šest set korun dráž než před měsícem.

Koncem června by tato cesta vyšla zhruba na dva tisíce šest set korun, nyní je to již dvě stě korun nad třítisícovou hranicí.

Zatímco před měsícem a půl se litr nejběžnějšího benzinu Natural 95 prodával za méně než 31 korun za litr, v posledních dnech již přesáhl hodnotu třiceti dvou korun.

„Cena pohonných hmot v turistické sezoně vždy stoupá,“ potvrdil tento trend i Vlastimil Sehnal ze Společenství provozovatelů čerpacích stanic pohonných hmot.

Dražší ovšem nebude pouze cesta na dovolenou vlastními prostředky. Zdražení leteckých zájezdů až o dvě stě korun oznámila i většina cestovních kanceláří. Tyto firmy zhruba o tuto částku navýší své palivové příplatky, které jsou běžnou součástí letenek. „Příplatky jsme zvedli ze 790 korun na 990 korun,“ uvedl Tomáš Brejcha z cestovní kanceláře Čedok.

Hlavní roli ve zdražování benzinu i nafty hraje celosvětové zvyšování cen ropy. Ta zdražuje především v závislosti na mezinárodněpolitických faktorech, zejména vyhrocení situace v zemích Blízkého východu. Právě tyto, politicky často nepříliš stabilní země, totiž patří k nejvýznamnějším producentům ropy na světě.

Cena ropy tak zejména v důsledku války Izraele s Libanonem z posledních dnů překročila symbolickou hranici sedmdesáti osmi dolarů za barel. Poté ovšem opět zlevnila díky relativnímu zklidnění politické situace v oblasti.

K tomuto zklidnění přispěl fakt, že do ostřelované libanonské metropole přijela na neohlášenou návštěvu americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Ta začala jednat o příměří mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh.

Včera se ovšem také objevily informace o problémech obří venezuelské vývozní rafinerie Amuay. Tyto zprávy tak ceny ropy opět zvedly. „Nejdůležitějším faktorem pro vývoj cen pohonných hmot v Česku ale bude i nadále osud blízkovýchodního konfliktu a otázka, zda nedojde k jeho vyhrocení,“ uvedl Václav Loula ze společnosti Benzina.
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz