Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dovolená na splátky je minulostí, úvěrové firmy jsou ostražité

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Podíl zájezdů pořízených na splátky letos razantně poklesl na pouhý zlomek procenta. Hit minulých letních sezon v letošním roce využívají lidé už jen minimálně. Příčina je jednoznačná: ekonomická krize. Lidé se obávají kvůli možným problémům se splácením si na dovolenou půjčovat. Velice ostražití jsou i poskytovatelé těchto půjček.

 Podle vyjádření zástupců cestovních kanceláří letos nedosahuje podíl dovolených pořízených na úvěr už ani jednoho procenta.

"Proti loňsku pociťujeme zhruba šedesátiprocentní propad v objemu zájezdů, které si lidé pořídí na splátky," uvedl Jan Koláčný, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Exim Tours. Podle něj byl zájem o tuto možnost poměrně nízký už i v minulém roce. "Vloni bylo na splátky pořízeno asi jen 1,5 procenta zájezdů," doplnil Koláčný.

"Klesající podíl zájezdů na úvěr je jednoznačný. Ze 150 tisíc prodaných zájezdů využije splátkového financování jen asi tisíc klientů," uvedl Daniel Plovajko, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer. "Tuto službu stále nabízíme, ale zájem o ni trvale klesá," upřesnil Plovajko. V porovnání s minulostí se zájem českých domácností o dluhové financování letní dovolené razantně snížil.

O zlatých časech dovolených na splátky lze hovořit v případě roků 2006 a 2007. Poskytovatelé úvěrů tehdy zaznamenávali meziroční nárůsty objemů profinancovaných dovolených v řádu několika desítek procent. "V letech 2006 a 2007 bylo na splátky pořízeno asi tři až pět procent všech prodaných zájezdů. Dnes to není ani jedno procento," řekl Tomáš Brejcha, marketingový ředitel cestovní kanceláře Čedok.

Za snížením zájmu o dovolené na splátky stojí jednoznačně hospodářská recese. Lidé daleko uvážlivěji čerpají půjčky, protože si dobře uvědomují, že se mohou snáz dostat do problémů se splácením. S výrazným zhoršením platební morálky domácností ve druhém pololetí letošního roku a v následujícím roce počítá i nedávná prognóza České národní banky.

Kvůli rostoucímu úvěrovému riziku zpřísnily podmínky půjček (splátkového financování) i jejich samotní poskytovatelé. "Podobně jako banky tak samozřejmě i my jsme do podmínek našich půjček promítli zvýšené riziko nesplácení ze strany klientů," potvrdila Libuše Hošková z oddělení komunikace společnosti Cetelem. Výsledkem je zpřísnění půjček, respektive zvýšení nároků na bonitu klientů.

Pokles objemů dovolených pořizovaných na splátky ale kladně hodnotí ekonomové. Ti často před zadlužováním jen kvůli dovolené varují.
"Pořídit si dovolenou na úvěr je ta nejhorší věc, kterou lze udělat. Pokud se totiž dlužník dostane do problémů, může většinou věc pořízenou na úvěr prodat. To ale v případě dovolené možné není," varovala Markéta Šichtářová, ředitelka společnosti Next Finance.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...