23. května 2015 19:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dovolená se Čechům prodraží. Připlatí si v Egyptě i Turecku

Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výběr slunečních brýlí je důležitý. Na bočnici by mělo být označení CE, které... | foto: Shutterstock

PRAHA Kupní síla Čechů oslabila a zároveň je v oblíbených destinacích vysoká inflace. Pobyt v cizině bude v letošní turistické sezoně dražší. A to včetně oblíbených destinací jako je Egypt či Turecko.

Pohled na teploměry sice úplně ne značí, že se rychle blíží sezona dovolených, do začátku letních prázdnin už ale zbývá jen pár týdnů. Kdo se chystá do zahraničí, měl by se připravit, že jej dovolená vyjde letos dráž než před rokem.

Za pobyt v zahraniční totiž Češi zaplatí v průměru o 16 procent víc, než když svou dovolenou stráví v tuzemsku. Vyplývá to z aktuální studie UniCredit Bank. 

Za prodražením cestování stojí jednak oslabení koruny, která snížila kupní sílu Čechů, ale i inflace v zemích, kam se jezdí na letní dovolené.

Mezi nejoblíbenějšími destinacemi Čechů jsou nyní již jen dvě země, ve kterých si nakoupíme za tisícovku českých korun víc zboží a služeb než v tuzemsku. 

„V Bulharsku letos dostaneme to, co by nás doma stálo 1 330 korun, v Maďarsku pak ekvivalent 1 130 korun,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Egypt zdraží nejvíc

Naopak nejméně Češi dostanou za svých tisíc korun ve Francii av Rakousku. Nejde ale jen o západní Evropu, dráže je pro nás i na Slovensku nebo třeba v Chorvatsku.

„Cenové poměry pro cestování se vyvíjejí v náš neprospěch již třetí rok v řadě,“ dodal Sobíšek.Oproti minulému roku se celkově nejvíc prodraží dovolené v Turecku a v Egyptě. Zatímco ještě loni se Turecko řadilo k těm nejlevnějším destinacím, letos je situace kvůli vysoké inflaci i silné měně o poznání horší. 

Pláž Nungwi je jedním z mála míst, kde si můžete zaplavat i během dne. Zanzibar

Podle propočtů UniCredit Bank si Češi v Turecku připlatí dvanáct procent. Ještě víc se ale zdražilo v Egyptě, kde jde dokonce o 22 procent.

Přitom právě to jsou země, po nichž letos roste nejvíc poptávka. „Největší meziroční nárůst, přes čtyřicet procent, jsme zaznamenali u Egypta, který sice ještě není na číslech před arabským jarem, ale rychle se vrací na špičku zájmu,“ řekl mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Žebříček zemí, kam se letos dosud prodalo nejvíc zájezdů, vede Řecko a řecké ostrovy. „V minulých letech prodeje výrazně poklesly kvůli ekonomické krizi v zemi, vloni se ale Řecko znovu vrátilo do hry,“ uvedla Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolena.cz.

I přes vyšší ceny poptávka roste

Ačkoli dovolené podražují, Češi se o ně nenechají ochudit. Doba zájezdů se sice na jednu stranu zkracuje, ale celkový počet prodaných pobytů stoupá. Loni dokonce čeští turisté utratili v zahraničí rekordní sumu, která překročila 54 miliard korun. A i letos se podle průběžných čísel cestovních kanceláří zdá, že jdou letní zájezdy dobře na odbyt.

„V rámci first minute jsme prodali o 30 procent více letních zájezdů, což určitě značí skvělou sezonu a zájem lidí cestovat,“ dodává Osúch. A velký zájem potvrzuje i Sedlmajerová s tím, že v polovině května cestovní kanceláře spustily prodej zájezdů last minute. Ačkoli je nyní ještě příliš brzy toto hodnotit, poptávka je podle Sedlmajerové vyšší než loni.

Neotřesitelná zůstává nadále pozice Chorvatska coby nejoblíbenější destinace pro letní dovolené. Na druhém místě jej pak následuje Itálie a třetí Slovensko.

Pavla Francová