Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dovoz ojetin prudce roste kvůli "bodovému zákonu"

Ojetá auta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ojetá auta | foto: Reprofoto

PRAHA Počet starších ojetých aut ze zahraničí na českých silnicích prudce roste. Příčinou je především novela silničního zákona. Omezení stáří dovážených aut totiž od začátku července neplatí. Dnes tak lze z ciziny dovézt jakkoli staré auto, které má platné doklady.

Podle vedoucí odboru dopravy královéhradeckého magistrátu Pavly Černé se tak již od půlky července začaly vydávat technické průkazy stále starším automobilům. Nejčastěji přihlašovaná ojetá auta z dovozu byla podle ní vyrobena v letech 1993 a 1994.

„Stará auta se vozí zejména formou individuálního dovozu. Již v polovině srpna jsme tak měli zaregistrováno tolik vozů co loni za celý rok. Celkově očekáváme nárůst dovezených vozů oproti loňsku asi o třetinu,“ řekla LN Černá.

Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka stoupá také počet dovezených vozů starších čtrnácti let. „Ty začínají tvořit již skoro polovinu celého dovozu,“ domnívá se Šípek.

Za prvních osm měsíců tohoto roku bylo do Česka dovezeno přes 111 tisíc ojetých osobních vozů. Před rokem to přitom bylo o patnáct tisíc méně. Dopad uvolnění pravidel pro dovoz jasně ukazují červencová a srpnová čísla. Jen za tyto dva měsíce se do Česka dovezlo asi o osm a půl tisíce aut více než loni.

Novela silničního zákona zrušila podmínku maximálně osmiletého stáří dovezeného auta. Požadovala to Evropská komise, které omezení vadilo jako překážka pro volný pohyb zboží v unii.

Nově dovezený automobil ale musí mít technický průkaz ze země původu nebo celoevropské povolení k provozu. Auto, které má tyto doklady, nemusí při dovozu ani na technickou kontrolu. U vozidel z mimoevropských zemí zůstala omezení stejná, tedy pět let pro užitkové a osm let pro osobní auto.

Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!