Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Drahá energie zdraží pivo

PRAHA Smutná zpráva pro většinu Čechů. Nejoblíbenější český nápoj - pivo - v příštím roce s nejvyšší pravděpodobností podraží. Důvodem jsou rostoucí ceny elektřiny, pohonných hmot a neúroda ječmene, kterého se letos sklidilo až o třetinu méně než v uplynulém roce. Ječmen tak bude dražší, což se na ceně piva rovněž odrazí. Zatím však není jasné, o kolik český národní nápoj podraží.

„Pivovary budou při zvyšování cen velmi opatrné,“ tvrdí předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Podle jeho názoru panuje na českém trhu ostrá cenová konkurence.

Zdražení piva už připouští největší tuzemská pivovarnická skupina Plzeňský Prazdroj. „Je jasné, že navyšování vstupů se nakonec může projevit i v cenách výrobků,“ uvedl Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje. Podle něj je pravděpodobné, že ceny ječmene, základní suroviny pro výrobu sladu, budou pravděpodobně vyšší než v uplynulých letech.

Na neúrodu ječmene si stěžují především zástupci menších pivovarů. Jeho nedostatek se bude muset podle ředitele Pivovaru Hols Petra Hostaše řešit dovozem, což se zřejmě odrazí na vyšší ceně zlatého moku. Zároveň to podle něj může mít nepříznivý dopad na kvalitu českého piva.

Problémy s úrodou ječmene ale nebudou tím hlavním, co potáhne ceny piva nahoru. Větší vliv na cenu budou mít rostoucí ceny energií všeho druhu. „Podobnou neúrodu zažily také okolní státy a ani tam není nedostatek ječmene hlavním faktorem pro růst cen,“ upozorňuje Veselý s tím, že surovinu lze dovézt ze zahraničí. „V Evropské unii existuje jednotný trh, který nedovolí jednotlivým producentům a výrobcům surovin cenu příliš zvyšovat,“ uklidňuje Veselý.

Opatrný růst cen
Kvůli cenové konkurenci se bude čekat na to, jak na rostoucí náklady zareagují největší hráči na trhu, zejména Plzeňský Prazdroj, který je lídrem trhu. Jeho cenovou politiku totiž v minulosti přebrala i ostatní konkurence.

Opatrný je i plzeňský pivovar. „Na českém pivním trhu je velká konkurence a zvýšení ceny může mít velký dopad na míru prodeje,“ sdělil Jurina. Konzumenti by totiž po zdražení tradičních značek mohli přejít k levným druhům, známým z obchodních řetězců. „A to by mělo negativní dopad na hospodářské výsledky klasických českých pivovarů,“ dodává Veselý. Růst cen piva tak bude zřejmě pozvolný.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...