Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Drahá ropa řidiče neděsí. Za tankování si připlatíme méně, než se čekalo

Ceny pohonných hmot rostou pomaleji než se čekalo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceny pohonných hmot rostou pomaleji než se čekalo. | foto: Shutterstock

PRAHA Cena ropy stoupá týdny k novým rekordům a nedávno se – alespoň podle zpráv médií i některých analytiků – mohlo zdát, že se na české řidiče valí velké zdražení pohonných hmot. Nestalo se tak a v nejbližší době se tak ani pravděpodobně nestane.

Tankování se řidičům u nás prodražuje jen řádově o haléře (někde maximálně o desetníky) za litr. Cenovky na stojanech českých pump totiž drží na uzdě jisté snížení marží pumpařů a hlavně příznivá cena paliv na evropské burze, kde obchodníci berou v potaz nejen sumu za základní surovinu, ale i vývoj spotřeby nebo zásob benzinu a nafty.

Pohonné hmoty sice momentálně stojí nejvíc od prosince 2014, ale vývoj za poslední týdny až měsíce není nijak dramatický. Za celé září podražil v Česku litr benzinu v průměru o sedm haléřů, v minulém posledním týdnu měsíce dokonce o čtyři haléře zlevnil na 33,52 koruny v průměru za celé Česko. Nafta za celé září zdražila o 22 haléřů (11 korun při natankování plné padesátilitrové nádrže), v posledním týdnu jen o tři haléře na 32,74 koruny.

O desetník v nejbližších dnech

„Zejména u benzinu je růst cen pohonných hmot nižší proti očekáváním, což je způsobeno poklesem marží rafinerií a distribuční sítě. U nafty naopak začínáme pozorovat nárůst cen v důsledku sezonnosti. V zimním období nafta zdražuje relativně více než benzin,“ říká ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak, který dlouhodobě sleduje ceny komodit. V nejbližším týdnu podle něj mohou zdražit u nás pohonné hmoty o deset až patnáct haléřů.

Cena černého zlata přitom roste už od druhé poloviny srpna a překročila už hranici 83 dolarů, což je nejvíc za poslední čtyři roky. Výrazně zdražuje zejména od poloviny září. Pro srovnání – za celé září vyskočila hodnota ropy o téměř sedm procent, proti tomu litr benzinu u nás za stejné období o pouhé dvě desetiny procenta. Ceny, za které pumpy v Evropě paliva od rafinerií a distributorů nakupují, se totiž nekalkulují přímo z cen ropy, ale podle týdenních průměrů burzy s pohonnými hmotami v Rotterdamu.

A tam během září podražil benzin (obchoduje se v dolarech za tunu) o pouhý dolar na aktuálních 735,3 dolaru. Nafta na burze během září podražila o necelé 24 dolary za tunu na 710,8 dolaru. Obchody s benzinem brzdí vůči vlivu zdražování ropy například klesající spotřeba v končící motoristické sezoně i menší dovoz benzinu do Spojených států.

Pomohla i silná koruna

V Česku v uplynulém měsíci navíc ještě pomáhala posilující koruna k dolaru, což českou velkoobchodní cenu paliv proti té burzovní o něco snížilo. Podle Jana Turka z distribuční společnosti G7 se nacházíme momentálně v určitém „mrtvém období“, ve kterém na ropu i pohonné hmoty tlačí různé vlivy z různých stran. „Skončila hlavní motoristická sezona, ale nezačala ještě topná sezona, která zvyšuje odbyt topných olejů. Jsou tu rostoucí obavy z vlivu sankcí USA vůči Íránu a neochota zemí kartelu OPEC zavázat se k takovému navýšení těžby, které nahradí výpadek íránské ropy. Na druhé straně proti zdražení působí obavy z vlivu obchodní války USA a Číny na globální poptávku,“ popisuje Jan Turek.

Aktuální velkoobchodní cena, za jakou pumpaři litr benzinu nakupují, se pohybuje po přepočtu z tun (na rotterdamské burze) na litry, z dolaru na koruny a po započtení určité přirážky rafinerie zhruba na úrovni 31,5 koruny.

To znamená, že marže pump na tvorbu zisku a pokrytí nákladů na provoz je zhruba dvě koruny z litru, tedy šest procent z výsledné ceny pro řidiče. Jde podle srovnání statistického úřadu o jednu z nejnižších marží v rámci maloobchodního prodeje.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Ceny pohonných hmot rostou pomaleji než se čekalo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Ceny pohonných hmot rostou pomaleji než se čekalo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Ceny pohonných hmot rostou pomaleji než se čekalo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!