24. června 2008 15:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Drahám hrozí až stamilionová pokuta

Tunel, vlak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunel, vlak | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO České dráhy dostanou pokutu, která se může vyšplhat až ke stamilionům korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže usoudil, že podnik zneužil dominanci v nákladní dopravě. Nyní úřad rozhoduje o výši pokuty a radí se kvůli tomu s Evropskou komisí.

ČTK to dnes potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. Jeho lidé nyní rozhodnutí připravují a zvažují výši pokuty s ohledem na to, že ČD vlastní stát, a šlo by tak "jen o přesun státních peněz z místa na místo".

Na státní podnik si u úřadu stěžoval jeden slovenský konkurent. České dráhy podle něj používaly techniky, které jsou dominantnímu soutěžiteli zakázány. ČD ale tvrdí, že v daném sektoru nemají dominantní postavení. ÚOHS se touto otázkou zabýval poměrně dlouho, několikrát kvůli tomu oddálil své rozhodnutí.

Zjistil, že má firma vedoucí postavení hlavně v převozu sypkých
hmot, třeba uhlí. Jinde ale začíná zápasit s konkurencí silniční dopravy. Přesto se prý dráhy dopustily řady prohřešků. "Tam by nemělo být co řešit," uvedl k tomu Pecina. O výši pokuty se teď úřad radí s Evropskou komisí, která se případem také zabývala. On sám nemá na výpočet sankce jasný názor.

Nákladní doprava byla pro České dráhy hlavním zdrojem obživy. Zisky z ní dotovaly ztrátové osobní spoje. Ročně šlo o více než 600 milionů korun. Loni v prosinci vznikla dceřiná firma drah - ČD Cargo, která nákladní dopravu převzala. Pokutu ale dostanou přímo České dráhy.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!