Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dráhy chtějí 17 milionů za poruchy Pendolin

Pendolino | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino | foto: Jiří Wagner - redaktor Neviditelného psaReprofoto

PRAHA Šest set tisíc eur (17,2 milionu korun) budou požadovat České dráhy jako smluvní pokutu za závady na vlacích Pendolino. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ředitel drah Josef Bazala.

Celkové škody za odstavení vlaků odhaduje na několik desítek milionů korun. ČD prý budou tyto peníze požadovat po svých bývalých manažerech.

Bazala uvedl, že bude třeba vyvodit právní zodpovědnost osob, které nevýhodné smlouvy o nákupu rychlovaků uzavřely. Podle něj se to bude týkat i bývalého generálního ředitele ČD Dalibora Zeleného.

V současné chvíli je v provozu jedna souprava z celkových sedmi. Alstom prý již zná příčinu poruch, které tyto vlaky vyřadily z provozu. Pět souprav pendolin by tak mělo začít jezdit v prvním únorovém týdnu. Šesté Pendolino pokračuje v testování tratí a sedmé čeká na přidělení technického průkazu.

Dráhy již koncem loňského roku naúčtovaly Alstomu penále za zpoždění nasazení vlaků do provozu. To způsobil fakt, že motory soupravy ovlivňovaly zabezpečovací zařízení na trati. Pokuta činila asi 100 milionů korun. Dráhy zatím zaplatily asi 70 procent ceny sedmi pendolin, která měla celkem stát 4,3 miliardy korun. I na tuto částku ale prý mají bankovní záruky ze strany Alstomu pro případ vracení vlaků.

V tuto chvíli nelze vyloučit, že projekt dopadne krachem, řekl Bazala. Pokud výrobce závady neodstraní, České dráhy by od smlouvy odstoupily a pendolina vrátily.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....