15. července 2008 12:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dráhy neprodaly palác, nikdo ho nechtěl

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: InternetReprofoto

PRAHA České dráhy zatím marně hledají kupce pro Sweerts-Šporkovský palác v centru Prahy. Do dnešní elektronické aukce se nikdo nezaregistroval a aukce byla zrušena. Oznámila to dnes dražební společnost Clanroy Sales. Další pokus historickou budovu prodat se zřejmě uskuteční nejdříve na podzim.

Za nezájmem soukromých investorů stojí údajně silná koruna, která zvyšuje ceny nemovitosti v eurech, dolarech i librách. Minimální nabídka musí činit 500 milionů korun, což je při přepočtu na eura 21,3 milionu. Začátkem roku to bylo necelých 19 milionů eur. V dolarech nebo librách je dopad silné koruny ještě větší.

"Za těchto podmínek je pro privátní investory koupě této nemovitosti vysoce riziková a podle jejich vyjádření raději počkají na zklidnění kurzu," řekl člen představenstva Clanroy Sales Přemysl Jirák. Prodeji podle něj nenahrává ani situace na hotelovém trhu, kde kvůli silné koruně ubývají hosté. "Protože palác by svou polohou mohl být nejpravděpodobněji využitelný jako hotel," řekl Jirák.

Podle mluvčího drah Ondřeje Kubaly chtějí dráhy prodejem paláce v Hybernské ulici ušetřit náklady. "Kromě výnosu z prodeje výrazně ušetříme na provozních nákladech budovy, které definitivně odpadnou," řekl nedávno Kubala. Zdejší zaměstnance dráhy sestěhují do ostatních budov ve svém majetku.

Sweerts-Šporkovský palác byl postaven v letech 1725 až 1789. Moderní nástavbou ho ve 20. letech doplnil architekt Josef Gočár. Poté palác sloužil jako sídlo Anglo-československé banky. Nyní je celý využíván jako kancelářská budova; sídlí zde některé části Českých drah a také jejich dceřiná společnost ČD Reality.

Palác v Hybernské není první nemovitostí, které se dráhy zbavují.
Nedávno prodaly jako nepotřebné například nádraží Plzeň - Jižní předměstí (4,6 milionu Kč), nádraží Vyšehrad v Praze (42,5 milionu Kč) a část nákladového nádraží na Žižkově (136 milionů Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!