21. října 2008 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dráhy vypsaly tendr na obnovu vozidel

Počet zaměstnanců drah by se měl snížit až o čtyři tisíce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet zaměstnanců drah by se měl snížit až o čtyři tisíce. | foto: Lidové noviny

PRAHA České dráhy chtějí obnovit svůj vozový park. Vypsaly proto tři výběrová řízení v hodnotě 1,8 miliardy korun. Podnik plánuje koupit především 50 řídicích vozů, ze kterých se dá ovládat celý vlak. Dalších 37 motorových vozů vyrobených na přelomu 80. a 90. let projde rekonstrukcí.

První dva tendry se týkají řídících vozů. Pro elektrifikované tratě chtějí dráhy nakoupit až 34 nových vozidel, pro motorovou trakci počítají se 17 vozy, které vzniknou přestavbou starých poštovních vagonů. Vozy mají být dodány do 47, respektive 15 měsíců od podepsání smlouvy s dodavatelem.

Řídící vůz je vagon s kabinou pro strojvedoucího, ze které se dá ovládat celý vlak, ačkoliv hnací lokomotiva je na opačném konci soupravy. Díky takovémuto řazení vlaku se nemusí lokomotiva při každé změně směru nebo v koncových stanicích přepřahat.

"Obrat soupravy může být rychlejší a je také úspornější. Například odpadá potřeba posunovačů," řekla ředitelka odboru osobní dopravy Luďka Hnulíková.

Nákup řídících vozů označil za jednu z priorit také generální ředitel drah Petr Žaluda po svém nástupu do funkce počátkem letošního roku.

Z třetího výběrového řízení vzejde společnost, která zrekonstruuje 37 motorových vozů vyrobených v bývalé Moravskoslezské vagónce ve Studénce na přelomu 80. a 90. let. Nejdůležitější změnou bude zřejmě výměna motorů za úspornější.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?