19. listopadu 2007 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Dráhy vyšlou na koleje více rychlíků

PRAHA Více rychlíků za více peněz. Tak se dají obecně shrnout změny pro cestující Českých drah, ke kterým dojde 9. prosince. Od tohoto dne také začne platit i nový jízdní řád.

Na české koleje vyjede o 12 procent více dálkových spojů, naopak počet regionálních linek se v některých krajích sníží. Vyšší počet rychlíků a expresů si podle generálního ředitele drah Josefa Bazaly objednalo ministerstvo dopravy.

Od úřadu dráhy zároveň očekávají větší platby na úhradu ztrát z provozování osobní dopravy. "Doufáme, že až budeme projednávat smlouvu s ministerstvem, tak to bude provázeno i větší úhradou," řekl Bazala. Letos platí ministerstvo za rychlíky přes tři miliardy korun.

Naopak Ústecký kraj si na příští období objednal o šest procent méně vlaků. "Ústecký kraj přijal politiku, která jde cestou utlumování dopravy, což pro nás bohužel znamená i nižší úhradu," řekl Bazala k regionální dopravě. Jako protipól uvedl jižní Moravu, kde si krajský úřad na příští rok objednal o pět procent více vlaků. Celková objednávka od všech krajů by měla být podle Bazaly víceméně stejná jako letos.

S novým jízdním řádem zavádějí dráhy i nový tarif, který mimo jiné přinese zdražení zákaznického jízdného. Novinkou v tarifu je počítání základního jízdného podle ujetých kilometrů a nikoli podle pásem. O dvě stě korun z 1400 na 1600 korun podraží kilometrická banka. Definitivně také 9. prosince začne platit na českých kolejích úplný zákaz kouření.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz